Speciální piva Samuel Adams

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 09. 11. 2008


V roce 1985 Jim Koch založil americkou společnost Boston Beer Company. Tradice pivovarnictví se však v této rodině dědí již šestou generaci. Tato společnost se nikdy nepokoušela pouze vyrábět své vlastní verze toho, co se již na pivní trhu objevovalo.


Vlajkovou lodí společnosti Boston Beer Company je pivo značky Samuel Adams, jehož původní receptura byla vytvořena Louisem Kochem už v r. 1860.

Tato společnost se nikdy nepokoušela pouze vyrábět své vlastní verze toho, co se již na pivním trhu objevovalo. Od počátků 90. let 20. století se tak neustále snaží dále posouvat hranice dosud známého pivního světa svými novinkami. Nejdříve to bylo pivo značky Samuel Adams Triple Bock, poté Millennium a v poslední době značka Samuel Adams Utopias. Tato „extrémní piva“ mění chápání piva jako takového. Své spotřebitele udivují svou silou, barvou, chutí, plností i vyvážeností.


Samuel Adams Triple Bock
Je pivo s 18 % alkoholu (40° Plato), ve kterém se snoubí plná a silná chuť portského vína, griotky a kvalitního koňaku s nádechem ovoce, vanilky, javoru, dubu a karamelu.Pivo je dvakrát svrchně kvašené. Poprvé se na trhu objevilo v roce 1994, pak v roce 1995 a 1997.
Pivo se vyrábí z ječmene, chmelu a javorového sirupu. Poté zraje několik měsíců v dubových sudech na whisky.
Millennium
Je pivo s 21 % alkoholu (37° Plato). Pivo s velmi silnou chutí sladu a dubu, ve které cítíme také aroma hrušky, vanilky a špetku skořice. Toto ječmenné pivo se nechává 3 týdny kvasit a poté zraje až 6 let v sudech na bourbon.
Bylo vyrobeno pouze 3000 kusů kobaltově modrých lahví s názvem tohoto piva a všechny z nich byly vlastnoručně podepsány a očíslovány sládkem Jimem Kochem.


Samuel Adams Utopias
Podle výrobce je toto pivo ztělesněním dvoutisící pivovarnické tradice. Jeho chuť se údajně nepodobá žádnému jinému pivu, ani žádnému jinému nápoji. Teplá a sladká chuť je zvýrazněna špetkou vanilky s nádechem dubu a karamelu. Nápoj s 25 % alkoholu (48° Plato) je 5x silnější než běžné pivo a dvakrát silnější než víno. Za jednu lahev Samuel Adams Utopias jste mohli zaplatit 130 $, čímž se řadilo mezi nejdražší piva na světě. Pivo značky Samuel Adams Utopias bylo vyrobeno v limitované edici pouze 8 000 kusů, které se rychle prodaly, a bylo plněno do měděných konviček o obsahu cca 0,7 l. Na internetových aukcích se cena jedné lahve tohoto piva vyšplhala až na 350$.
K výrobě Samuel Adams Utopias byly použity pouze přírodní produkty nejvyšší kvality, např. speciální bavorský chmel či javorový sirup. Pivo zrálo 13 let v sudech, ve kterých dozrávaly různé druhy alkoholických nápojů (bourbon, cherry, Madeira, cognac, brandy), což mu dodalo jedinečnou chuť.

Téměř všechna tato piva, výrobce doporučuje podávat po jídle při pokojové teplotě ve sklenicích o objemu 60ml. Zakladatel společnosti Jim Koch o těchto nápojích řekl, že byla navržena k pomalému vychutnávání.