Bock

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: O pivu, Vydáno dne: 02. 03. 2009


Bock znamená německy kozel. Tento druh piva představuje širokou skupinu v zahraničí vyráběných piv. Vyrábí se ve všech barevných variantách.


Bock znamená německy kozel. Bockbier pochází z okolí německého města Einbeck v Dolním Sasku, kde se pivo vaří od roku 1351. Město provází bohatá a slavná pivovarnická tradice a kvalita zdejšího piva byla známá po celém Německu. Někdy v 17.století se bock rozšířil do Bavorska, kde se zabydlel a stal natolik oblíbený, že ho místní pivaři považují za vlastní. Typ piva je zde poprvé zmiňován ve spojitosti s královským pivovarem Hofbraühaus v Mnichově.


Bock je spojen s ročním obdobím – pilo a pije se hlavně na zahřátí v chladnějším období roku, tedy na sklonku zimy, počátkem jara nebo na podzim. Jde o spodně kvašená piva s vyšším obsahem alkoholu (kolem 6%), výrazné sladové sladkostí a zakulaceností. Charakteristická je dlouhá doba ležení.

Piva typu Bock patří mezi silná piva, nejčastěji EPM nad 16 % hm. Tento druh piva představuje širokou skupinu v zahraničí vyráběných piv. Vyrábí se ve všech barevných variantách jako světlé, polotmavé, avšak nejtradičnější je jeho tmavá podoba. Lze napsat, že prapůvodní bock bylo silné, tmavé svrchně kvašené pšeničné pivo, jež se tradičně vyrábělo v zimě na oslavu přicházejícího jara.

V klasické podobě se bock podává za teploty vyšší než 9 °C v kameninovém poháru. Labužníci si pochutnávají na bocku spolu s kořeněnými telecími párky Weisswurst.

Piva s koncentrací mladiny nad 18 % (alk.: nad 7 %) jsou označována jako Doppelbock. Toto pivo původně vyráběli italští mniši Řadu svatého Františka z Pauly v 17.století v Bavorsku, pro vlastní potřebu v postním období. Od roku 1780 mnichovský klášterní pivovar svůj produkt začal prodávat veřejně. Dnes je potomek tohoto piva znám jako Paulaner Salvator. Názvy piv typu Doppelbock jsou často končena příponou „ator“, např. Paulaner Salvator, Kulminator, Delicator, Oprimator, Animator, Celebrator, Fortunator.

Další varianty druhu tvoří Maibock (vařený pro měsíc května), Eisbock (zmrazený bock), Weizenbock (pšeničný bock). Bock je tradičně spojován s Německem, ale dnes se vyrábí v celém světě.

V naší zemi je „kozel“ automaticky spojován se známým pivem z pivovaru ve Velkých Popovicích. Ale v tomto případě jde jen o spojitost názvu, nikoliv typu piva. Na pravého „kozla“ si můžete zajít v květnu do Pivovarského domu v Praze, kde je již tradičně vařen Májový kozlík. Jde o silnou polotmavou šestnáctku se sladkohořkou chutí. K českým zástupcům typu bock snad lze ještě přiřadit Průhonického bizona (dnes Veselá šestnáctka) nebo Richtrův Libeňský pšeničný Bock 18 % (světlé pšeničné pivo, svrchně kvašené). V roce 2008 vyrobila skupina Drinks Union pro německý trh 21stupňový Březňák Doppel-Doppel Bock.