Nejvýše položené pivovary světa

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 10. 09. 2012


V souvislosti s otevřením nejvýše položeného pivovaru v České republice se nabízí hledat informace o dalších pivovarech, které se také pyšní přívlastkem ‘ nejvýše položený ’…
Jako vůbec nejvýše položený pivovar na světě se uvádí pivovar Cerveceria Nacional Potosí Ltd. ležící v nadmořské výšce 4070 m.n.m. Nachází se v bolivijském městě Potosí, které je zároveň i nejvýše položeným městem na světě. кофе в зернах купить

Historie pivovaru sahá do počátku roku 1907, kdy německý inženýr Valentin Vollmer investoval všechny své úspory do vybudování pivovaru a koupi potřebného vybavení v Německu. Po jeho smrti firmu spravovala neúspěšně jeho manželka a v r. 1926 pivovar přešel kvůli dluhům pod centrální banku. V roce 1933 pivovar koupil další němec Hermann Wille, který najal sládka Guillermo Kuntze. V současné době pivovar produkuje dva druhy piva – světlé pivo plzeňského typu Cerveza Potosina Blanca Pilsener a silné tmavé pivo typu Dunkler bock Cerveza Potosina Negra Malta. Produkce firmy je okolo 70 000 hl ročně. V jejím čele stojí stále členové rodiny Wille-Lemaitre.
V tibetské Lhase se v pivovaru Lhasa Brewery vaří pivo v nadmořské výšce 3650m.n.m. Společnost vznikla v r.1988 na severním okraji Lhasy, jižně od kláštera Sera.

Produkuje světlý ležák evropského typu, který je vyráběn z pramenité himálajské vody, domácího či australského ječmene, kvasnic a českého chmele. Pivo se prodává v plechovkách a lahvích s mottem „Pivo ze střechy světa“.

Dánský Carlsberg, který koupil 50% akcií společnosti, investoval značné prostředky do zařízení pivovaru, rekonstrukce budov a zlepšení pracovních podmínek. Výstav podniku je okolo 30 miliónů litrů piva ročně.
Livigno se nachází v nadmořské výšce 1800 m.n.m. v italské provincii Sondrio. Obec i údolí jsou známé především mezi lyžaři, nicméně v poslední době také díky podnikavému hostinskému Andrea Roccovi, který zde provozuje nejvyšším pivovar v Evropě.Jedná se o pivovar s restaurací Birreria Steakhouse Echo, který původně vyráběl piva pod značkou Echo - klasický světlý ležák Echo Bionda s 4,6 % alkoholu a pšeničné pivo Echo Weizen s 5,6 % alkoholu a dále sezónní piva (Birra del Boscaiolo, Doppelbock December, Märzen, Rossa Doppio Malto-Iceparty, Smoked).
Nyní se nefiltrované pivo prodává pod značkou „1816 La Birra di Livigno“, kde je využita nadmořská výška zrodu chmelového moku.Pivo je k dostání nejen v této restauraci, nýbrž je dodáváno i do dalších horských lokalit (Trella v Bormio, Sunny Valley v Santa Caterina, Bormio all'Heven, chata Marco e Rosa.(Zpracováno ze zahraničních materiálů)