Starobělské pivo

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 03. 06. 2015
V létě roku 2014 bylo uvařeno první pivo v pivovárku, nacházejícím se v ostravské čtvrti Stará Bělá.
Osada Bělá vznikla pravděpodobně v 1. polovině 13. století. Jako většina obcí v okolí byla ve vlastnictví olomouckého biskupa Bruna. Na katastru obce stávala vodní tvrz. V roce 1941 byla Stará Bělá (přívlastek Stará se poprvé objevuje v 15. století) připojena k Moravské Ostravě jako její městská část. Po létech samostatné obce (od roku 1945), stala se roku 1975 součástí městského obvodu Ostrava 3.

Starou Bělou naleznete asi 10 kilometrů jihovýchodně od centra Ostravy v členitém údolí potoka Starec, který utíká z výšiny dolů k řece Odře. Přes blízkost průmyslového centra se snažila vždy obec udržet si svůj venkovský ráz. Přesto již někdy v 70. letech minulého století se začala potýkat s přílivem přistěhovalců z velkoměsta díky výstavbě rodinných domů. Po roce 1990 se výstavba ještě zintenzivnila, přibylo množství barevných usedlostí s neprůhlednými ploty a zahradami bez stromů.

V některých seznamech historických pivovarnických provozů lze zaznamenat zmínku o pivovaru ve staré Bělé v 19. století. Milan Starec ve své stati „Po stopách zaniklých a existujících pivovarů severní Moravy a Slezska II. - Pivovary na Ostravsku“ tento údaj vyvrací s tím, že šlo pouze o stáčírnu, pravděpodobně piva z nedalekého Petřvaldu.

Pivovarská tradice v obci neexistovala, takže první starobělské pivo bylo uvařeno až v roce 2014.„Jezdil jsem kolem toho zpustlého, prázdného objektu. Napadlo mě koupit ho pro firmu a přesunout sem část výroby součástek pro auta. Jenže nakonec se mi to zdálo nepraktické. Byl to společný nápad mě a mé ženy. Chtěla mi udělat radost, protože mám pivo moc rád, tak řekla: Postav si pivovar. Jako vtip, ale já jsem to vzal vážně“, popsal vznik pivovaru jeho zakladatel a manažer akciové společnosti Lakum Pavel Kuchta v Starobělském zpravodaji z ledna 2015.

Rozhodnutí padlo v listopadu roku 2013. Na konci roku technologii pivovaru objednali, v červnu 2014 ukončili montáž a uvařili první zkušební várku.

Tři druhy Starobělského piva bylo možné poprvé ochutnat dne 6. 9. 2014 v rámci místního Vinobraní.

Slad, kvasnice i chmel pro výrobu piva kupují z Humpolce, voda je místní.

„Sehnat sládka, to je dost složitá záležitost. Dával jsem inzeráty, ale nikdo se nepřihlásil, tak jsem nakonec přemluvil sládka z jednoho minipivovaru v Ostravě, jestli by mi nepomohl – a pomáhá“, řekl Pavel Kuchta pro Starobělský zpravodaj.

Světlá dvanáctka je ve stabilním sortimentu. Vícestupňové speciály se dělají příležitostně. Pivo se neplní do lahví, pro zájemce je možná koupě speciálních soudků o objemech 5 l až 25 l.Katolický dům je domovská hospoda Starobělského pivovaru, stojí v sousedství kostela ve středu obce a na jeho zdi jsem zaznamenal letopočet 1930. Prostorná hospoda s vysokými stropy pamatující časy první republiky. Otevřeno tu mají denně od 11:00. Před vchodem stála cedule s křídou napsanou upoutávkou na Starobělskou dvanáctku a Starobělský speciál. Na čepu filtrovaná i nefiltrovaná verze prémiového ležáku za 19 Kč. Polotmavá patnáctka se toho dne prodávala za 24 Kč.

V restauraci nebyla k vidění žádná reklama na pivovar. Jen standardní černá tabule s nabídkou piv. Chmelový mok byl čepován do sklenic bez loga, Na stolech tácky Radegastu. V hospůdce mě zaujala nabídka chleba s husím sádlem. Kromě Starobělského piva měli ještě na přítoči nošovickou desítku.Servírka mi doporučila nefiltrovanou dvanáctku, prý kvůli větší hořkosti. Nelhala. Přinesla chutné nahořklé pivo, opravdově husté kvasnicemi. Patnáctka byla čirá a podstatněji nasládlejší. Dotáčeli várku uvařenou k příležitosti pouti, jež proběhla před týdnem.

Starobělské pivo se točí na katastru obce ještě v hostinci U Matěje. Ten stojí místech, kde se údolí otevírá do široké nivy řeky Odry. Je to na křižovatce ulic Proskovické a Mitrovické, jen pár desítek metrů od pivovaru. Zde je pouze jednou z točených značek, proto ho prodávají za vyšší ceny.Nutno konstatovat, že Starobělskému pivu nechybí osobitost. Chuťově nezapadlo do stále častější minipivovarské bezvýraznosti.

Ve Starobělském pivovárku se také vaří značka Moravčan. Jde o odlišnou recepturu a odlišnou chuť. Pivo Moravčan12° ve filtrované i nefiltrované verzi ochutnáte v obci Morávka v Beskydech v hospůdce U splavu a v restauraci rekreačního centra Mountain resort Morávka.