Do Záhlinic se vrátila výroba piva

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 01. 09. 2016


Do Záhlinic na Hané se po zhruba 90 letech vrátila výroba piva.


Spustila ji společnost Raven, která v roce 2005 privatizovala zdejší sladovnu, která dál prosperuje. Původní pivovar stavěný koncem 90. let 19. století má tak nyní znovu plnohodnotné využití, i když výroba piva bude maximálně kolem 1000 hektolitrů a tedy zdaleka nedosáhne bývalých výstavů. Ostatně pivo se nyní vaří jen v části bývalého pivovarského sklepa, jeho zbylá část slouží příchozím pro milé posezení. Bývalá varna, chladicí štok nebo spilka je nadále bez využití.

Záhlinice jsou malou vesnicí u Hulína. Založení pivovaru je spojené s "obrozením" místních sedláků, kteří si vedení národovcem Františkem Skopalíkem utvořili v roce 1861 jednotu záhlinicko-kvasickou. Do ní se začali sdružovat rolníci a jednota tak získala kapitál, který posléze využila k postavení pivovaru, který byl otevřený první várkou v roce 1896. Na práci se podíleli místní tesaři, kámen se lámal ve stejném lomu, odkud je ten základní pro pražské Národní divadlo, kam jej ostatně sám Skopalík doručil.

K pivovaru posléze přibyla sladovna otevřená v roce 1899. Ta pracuje bez přerušení dodnes. "Výroba je prakticky pořád stejná. Máme jen drobné mechanizace, například maltomobily, které konkurence má jako historickou připomínku v muzeu a u nás ještě pracují. Topným médiem je dnes plyn, to je další změna. Jinak je vše při starém. Používá při výrobě sladu například pořád staré lopaty," říká ředitel sladovny Aleš Přinosil, který je pyšný i na to, že v kraji vyšlechtil první místní sladovnický ječmen Skopalíkův současník Emanuel Proskowetz. Jeho odrůda pak dobila Evropu a rozšířila se i do Ameriky. V původní podobě se nachází v kroměřížské genobance.

Záhlinický pivovar vydržel do 20. let 20.století. Výroba za první světové války byla samo o sobě složitá, pivo se dělalo z náhražek. Po válce se poměry stabilizovaly jen zvolna. Do Záhlinic přišla nabídka na převzetí pivovaru z Přerova a místní na ni kývli. Původní dohoda, že se v Záhlinicích bude pivo vařit, padla a výroba byla zastavena. Necelý rok docházelo v Záhlinicích k vaření piva pod přerovským pivovarem. V poslední kampani 1921-1922 bylo uvařeno pouhých 700 hl piva a výroba byla utlumena. V roce 1925 byl pak pivovar definitivně zrušen a veškeré zařízení pivovaru, kotle a stroje, byly následně prodány do Jugoslávie. Po druhé válce byl objekt se sladovnou přidružený k Jihomoravským pivovarům.

"Po sametové revoluci padlo rozhodnutí ministerstva prodat neperspektivní majetek a my jsme sladovnu koupili v roce 2005 a zkusili jsme to tu zachránit," vzpomíná Přinosil. Jeho firma slad vyrábí především pro ty, kteří chtějí vyrábět české pivo.

"Motivace byla zase to sem vrátit. Ke konci své kariéry jsem si říkal, proč si neudělat radost," uvedl Přinosil, který si pochvaluje současnou situaci v českém pivovarnictví, které nabízí bohatý sortiment piv všeho druhu. "My se orientujeme na tradiční české pivo z tuzemských surovin," uvedl Přinosil.


více fotografií Pivovaru Záhlinice: zde

videa z Pivovaru Záhlinice z roku 2010: zde