Nová expozice dějin pivovarnictví ve Znojmě

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 02. 05. 2017


Fotoreportáž ze slavnostního otevření expozice.Řady pivovarnických expozicí po České republice doplnila nová v areálu bývalého pivovaru Hostan ve Znojmě. Město o svůj průmyslový pivovar přišlo v roce 2009, kdy Heineken přesunul vaření piva této značky do Brna. Areál následně koupilo město a několik let se snaží vdechnout mu nový život.

Místo je turisticky atraktivní v sousedství znojemského hradu a románské rotundy sv. Kateřiny. Nová expozice vznikla ve spolupráci města a Národního zemědělského muzea, které je odborným garantem výsledné podoby. Dominantou je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. Sestává z vystírací kádě, rmutového kotle, mladinového kotle, zcezovací kádě a zcezovacího korýtka. Do jedné z kádí architekti výstavy vsunuli točité schody, návštěvník si ji tak může celou projít a sledovat film, který historii pivovaru mapuje. Budova varny má také novou fasádu, která odpovídá historické skutečnosti.

Další části expozice zahrnují atributy cechu znojemských sladovníků, plány dvou největších znojemských pivovarů, zmínky o pivovarech v okolí a tradiční základní informace o výrobě piva. Návštěvník expozice dostane na místě odborný výklad a bude se moci podívat i do minipivovaru, který vznikl před dvěma lety v jedné z protějších budov areálu. Zajímavostí je také skutečnost, že budova varny dostala nová okna a fasádu, která má připomínat tu historickou z přelomu 19. a 20. století a od okolí se tak barevně odlišuje.

Pivovar Hostan ve svých produkčně nejsilnějších letech vyráběl kolem čtvrt milionu hektolitrů piva. Kolem hranice 200.000 hektolitrů se držel i v 90. letech 20. století. Areál limitovaly stísněné prostory okolí hradu. Dodnes jde o dominantu města.

Většina komplexu je dnes prázdná, město pro něj hledá využití. Technologie, které na místě zůstaly vlastní Heineken a jsou památkově chráněné. Vybavení sladovny, spilky nebo ležáckých sklepů bylo ale odvezeno a prostory tak zejí prázdnotou, podobně jako v jiných zavřených pivovarech po republice.


galerie fotografií z muzea