Radegast dostane k výročí dárek

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Informace, Vydáno dne: 25. 07. 2018

Pivovar Radegast v Nošovicích vyrábí a prodává pivo už skoro půlstoletí. Koncern Asahi, respektive Plzeňský Prazdroj, který značku vlastní chce pivovaru v podhůří Beskyd nadělit velký narozeninový dárek.Bude investovat 580 milionů korun do stavby nové linky na plnění plechovek. Skupina tak reaguje na zvýšenou poptávku po pivu v plechovkách i rostoucí zájem o Radegast. Součástí investice budou i nové sklady o ploše cca 10.000 m2. Vše by mělo být hotovo právě v roce 2020, kdy bude značka Radegast slavit 50 let na trhu.

Historie pivovaru v Nošovicích vlastně začala už v 50. letech, kdy skončil kvůli poddolování původně Larisch-Mőnnichův pivovar v Karviné. Jeho kapacita hornickému regionu chyběla a komunisté potřebovali pěnivý mok horníkům někde zajistit. Dalším krokem k výstavbě pivovaru byly analýzy vody z přehradní nádrže Morávka, kde testy odhalily velice kvalitní a měkkou vodu. Základní kámen pivovaru položili budovatelé v roce 1966, čtyři roky na to 3. prosince 1970 byl slavnostně provoz zahájen.

Spojitost mezi karvinským pivovarem a tím nošovickým dávala osoba sládka Jaromíra Franzla, který byl už šestou generací sládků téhož jména. V Nošovicích si prosadil recepturu hořkého piva, což bylo dlouho kritizováno. Měl totiž myšlenku, že tvrdý kraj, musí mít i hořké pivo. Tato vlastnost společně s kvalitní vodou dnešní Radegast proslavila.

Pivovar dnes vaří necelých 2 milionů hektolitrů piva ročně včetně některých slovenských značek koncernu pro blízká slovenská města. Má i vlastní sladovnu, která mu zajišťuje soběstačnost. Část sladu putuje navíc do Velkých Popovic, tedy do bratrského podniku. Varna je na 630 hl a má 4 nádoby. Kvalitu vody kontrolují ryby. Podnik využívá CKT namísto spilky, odtud pivo směřuje do sklepa.

Podnik je modernizován postupně. Plně automatizovaná linka s kapacitou plnění 60 tisíc plechovek za hodinu se bude stavět v centru současného pivovaru na místě současných skladů. Nové sklady se budou stavět na volných pozemcích a budou dokončeny spolu s plnící linkou. „Projekt se v současnosti připravuje a pomůže značce Radegast v její expanzi do Čech i na Slovensko,“ uvedl v nedávné tiskové zprávě generální ředitel Plzeňského Prazdroje Grant Liversage.