Porter v českých pivovarech

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: O pivu, Vydáno dne: 31. 01. 2019

Porter – pivo charakteristické tmavou, téměř černou barvou, hustou krémovou pěnou a lahodnou, sladově nasládlou chutí, s čokoládovými a karamelovými tóny s jemným třešňovým dotykem.


V knihách o pivu se dočtete, že kolébkou porteru je Británie. Porter připravil jako první v roce 1722 londýnský sládek Ralph Harwood. Současné jméno má snad od nosičů, kteří roznášeli zboží po městě v 18. století a před domy se ohlašovali voláním: „Porter!“ („sluha“).

Porter a jeho historie >>>

Určitě nejznámějším zástupcem tohoto druhu piva v našich zemích byl a je vyráběn v pivovaru v Pardubicích.

Dne 1. října 1889 nastoupil do pardubického pivovaru nový sládek Antonín Šimonek. Ten je tvůrcem zdejšího devatenáctistupňového Porteru. Jeho výroba začala v březnu 1890.

O svém porteru pardubický pivovar na svém webu píše: „Sládek Alois Šimonek se vydal se do světa na zkušenou a navštívil Spojené Království, Irsko a sever Ruska. V Irsku poprvé ochutnal stout Guiness, tmavé silné pivo s hustou pěnou, vonící po praženém sladu. V Londýně pak objevil pivo podobné, velmi oblíbené coby „životabudič“ mezi tamními nosiči v docích a podle nich nazývané Porter. S ním se pak potkal také v ruském Petrohradě, kde jeho baltic variantu s nadšením popíjeli tamní námořníci. Chuť baltského porteru ho nadchla a rozhodl se uvařit podobný zázračný nápoj i v našich končinách. Nastoupil mezitím jako hlavní sládek v Pardubicích, vymyslel vlastní recepturu a po dlouhém přesvědčování získal na svou stranu i majitele pivovaru.“Pardubický porter se vařil i v dobách socialismu, kdy pivní pestrost ustoupila snaze o největší množství vyrobeného chmelového moku. Bylo tehdy jedno z nejsilnějších piv. Podobný speciál byl vařen ve slovenském Martině, porter z tohoto pivovaru měl dvacet stupňů. V plzeňském pivovaru Gambrinus uvařili k 100 letům provozu osmnáctistupňový porter s názvem Senátor.

V říjnu 2018 k výročí 100 let od založení první republiky pardubický pivovar připravil speciál Výroční Porter – nefiltrovaný a nepasterovaný, přesně takový jako před 100 lety. V prodeji v limitované edici lahví, 1918 kusů unikátních lahví s unikátní číslovanou etiketou.

Porter byl hojně vařen i v prvorepublikových pivovarech. Jak mohou jistě potvrdit sběratelé pivních etiket. Dá se předpokládat, že šlo výhradně o spodně kvašená piva.

V roce 2016 Pivovar Vratislavice nad Nisou připravil na vánoční čas novinku: svrchně kvašené tmavé pivo typu porter se stupňovitostí 20° nazvané K20. Alkoholu mělo 7,2 %.

Nelze napsat, že s první vlnou zakládání minipivovarů v České republice souvisel i rozvoj pivní druhové pestrosti. Malé pivovarské provozy v 90.letech produkovaly zejména světlé a tmavé ležáky, maximálně piva pšeničná. Pivaři si teprve zvykali na piva zakalená nefiltrací. Až po roce 2000 a hlavně během posledního desetiletí na český pivní trh vtrhla skutečná různorodost.Snad každý současný minipivovar již v sortimentu pivo porter, ač ve svrchně či spodně kvašené variantě, zaznamenal. V oblibě jsou rovněž ochucené podoby tohoto speciálu.

V prosinci měl teplický Pivovar Monopol na čepu vánoční speciál Porter 16°. Bylo to pivo s kávovo-čokoládovou chutí a vůní, kterou doplnily jemné tóny vanilky a sušeného ovoce. Šlo o svrchně kvašené pivo, vařené infuzním způsobem, ze čtyř druhů sladu (plzeňského, karamelového, bavorského a melanoidinového) a čtyř druhů chmelů (žateckých a amerických).

Vrchlabský pivovar Hendrych měl v únoru 2018 na čepu sametově jemný Porter. Zimní speciál měl ,,jen“ 4,8 % alk. Pivo bylo spodně kvašené, chmelené americkým chmelem Apollo (EPM: 14 %).

Minipivovar Labuť Litoměřice uvařil několik druhů ochucených porterů. V lednu 2016 pivovar nabídl narozeninový speciál India Coffee Robust Porter 15 % s přídavkem indické kávy. V květnu 2018 byl na čepu 18 % American Coffee Porter. Byl uvařen z 5-ti druhů sladů s přídavkem ovesných vloček pro zjemnění chuti. Dále byla použita aromatická káva z Vietnamu. Hořkost piva tvořily 4 druhy chmelů ze Slovinska, Nového Zélandu a Velké Británie. V prosinci 2018 to byl 15 % Brazil Coffee Porter. Svrchně kvašený tmavý speciál s přídavkem velmi kvalitní brazilské kávy Acaia. Káva dodala pivu velmi výrazné kávové aroma s čokoládovými a meruňkovými tóny v chuti a vůni. Labutí Porter byl uvařen ze 7-mi speciálních sladů a dvou druhů chmele (IBU: 28).

Porter z Řemeslného pivovaru Morava bylo pivo typu baltic porter, tedy silnějšího charakteru s výraznou sladovo-kávovou chutí, vysokým obsahem objemového alkoholu, velmi výraznou hořkostí, tmavou barvou a bohatou krémovou pěnou s kávovým nádechem. Pivo bylo spodně kvašené a bylo vyrobené pouze z českých surovin (EPM 18,05 %, alk.: 7,5 %, IBU 60, 120 EBC).

V květnu 2018 pražský Pivovarský dům nabídl pivo Porter. Šlo o svrchně kvašené pivo uvařené z českého, bavorského, barvicího a žitného sladu, z praženého žita a ŽPČ ( EPM 17 %, 7 % alk, 26 IBU).

Do kategorie baltic porter v listopadu 2017 patřil také Porter Coeli 18 % z Pivovaru Tišnov. Dezertní pivo s výrazným obsahem alkoholu a tmavě hnědou barvou. Tento typ piva se vyznačuje bohatou chmelovou sladkostí s nádechem chuti kávy, čokolády, ořechů a s tóny sušeného ovoce. Obsah alkoholu byl 7,6 %.

Dne 10.2 2018 byl uveden ve strahovském minipivovaru do prodeje Smoked Porter, tentokrát Whisky Barrel-Aged. Zvolili dubové dřevo s druhem whisky s lehce kouřovým aroma (EPM 16 %, alk.: 6,3 %, IBU 50).

Na konci roku 2015 Pivovar Mazák z Dolních Bojanovic přinesl na trh novinku - Baltic Porter. Tmavé, robustní, spodně kvašené pivo s extraktem mladiny 18,5 % a necelými 7 % alkoholu.

Na jaře 2017 v pivovaru U Černého medvěda v Jablonném nad Orlicí uvařili novinku – pivo Černý Medvěd Adler Porter. Svrchně kvašené 16° pivo s hustou pěnou a sladově nasládlou chutí. Mělo výrazné chmelové aroma s kávovými, čokoládovými a karamelovými tóny.

Ochucený porter uvařili na konec roku 2018 v Rodinném pivovaru v Dobrušce. Vanilkový portýr bylo 15 % tmavé speciální pivo uvařené z 5 druhů sladů s plnou sladovou chutí s tóny kávy a čokolády, které pivu dodával čokoládový a pražený slad. Do piva byly při jeho ležení přidány vanilkové lusky z Indonésie.

V Kyjovském pivovaru šlo v lednu 2018 ochutnat Černou Mambu 18 %. Tento speciál anglického pivního stylu porter byl vyroben metodou svrchního kvašení. Pivo bylo středně plné s výrazně sladovou chutí a s tóny praženého sladu, který pivu dodal suchost a temně hnědou pěnu.

Svatokopecký pivovar z Olomouce nabízel mezi vánočními speciály roku 2017 pivo typu baltic porter jménem Černá ponorka 17% (alk.7,0%, spodně kvašený speciál).

Slezský pivovar v Havířově od roku 2016 pravidelně vaří Majstr Porter. Tmavý svrchně kvašený speciál má EPM 15 % a obsah alkoholu 6,7 %. Vyrobené z ječného a pšeničného sladu a ze žateckého a amerického chmelu.

Minipivovar U tří růží v listopadu 2014 čepoval nové pivo Baltic Honey Porter (alk.: 5.6.). Speciální tmavé pivo plné chuti, praženého karamele s čokoládovými podtóny. Do piva byl přidán lesní med, díky čemuž získalo svoji charakteristickou vůni.

Minipivovar Velický Bombarďák v lednu 2016 měl v prodeji speciál 18° Velický Csipos Porter s chilli (svrchně kvašené pivo vařené s papričkami Brown Bhutlah).

Zejména pro dámy plzeňský Pivovar Raven v únoru 2017 připravil speciál Vanilla Kiss Imperial Vanilla Porter 18% vařený s vanilkovými lusky z Madagaskaru. Použité chmely: Galena a East Kent Goldings.

Klášterní pivovar sv. Vojtěcha Praha-Břevnov dne 21. 3. 2016 zahájil prodej porteru – svrchně kvašeného speciálu přichystaného nejen k Velikonocím. Břevnovský porter byl uvařen infuzním rmutováním ze sedmi druhů sladu. Mezi nimi byl například žitný slad či dva druhy karamelového sladu, ale také se k sypání přidal pražený nesladovaný ječmen. Pivo bylo chmeleno Žateckým poloraným červeňákem a britskou chmelovou odrůdou Northern brewer. Pivo mělo charakteristickou vyšší plnost, nižší hořkost (25 IBU) a byl znatelný ovocný tón po třešních.

Další ochucené portery uvařili např. Minipivovar Millenium z Ústí nad Labem. V tamních varnách k 100. výročí vzniku Československa v říjnu 2018 uvařili speciální Jahodový Porter 16°. Chmeleno ŽPČ, Premiantem, Sládkem. S přídavkem medu, likéru a směsi koření. Minipivovar Domov Louny měl 15. 12. 2014 na čepu speciál Borůvkový porter 12°. Zámecký minipivovar Chyše v březnu 2018 čepoval tmavý Cherry porter, který zrál 60 dní na dubových štěpkách z cherry sudu (stupňovitost 15,9 % a obsah alkoholu 6,5 % obj.).

Piva typu baltic porter vaří pravidelně kupř. minipivovary v Rohově, v pražské Uhříněvsi, Albrechticích nebo Skřečoňský žabák v Bohumíně.