Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Luhačovice minipivovar Lázeňský, Pivovar Thrills Velké Pavlovice, Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPivo Stella Artois – historie značky *Zatímco Brusel je sídlem belgické vlády, Leuven (Lovaň) je stěžejním městem pro pivovarnický průmysl země. Sídlí zde také nadnárodní společnost Anheuser-Busch Inbev, jednou z jejíchž vlajkových lodí je i pivo Stella Artois.Počátky vaření piva v belgickém univerzitním městě Lovaň, které se nachází asi 20 kilometrů východně od Bruselu, jsou písemně doloženy v roce 1366, kdy se zde objevuje název pivovaru „Den Horen“ (The Horn). V roce 1537 se tento pivovar stává největší firmou ve městě, a to především díky dodávkám svého piva na místní univerzitu.Roku 1708 se sládkem pivovaru stává Sebastian Artois,který má vzdělání v tomto oboru, a který se pak 15.červena 1717 stává i jeho majitelem a mění název pivovaru na Artois. Po něm pivovar zdědil jeho syn Adriaan.
Sebastienův vnuk Leonard se zasloužil o rychlý rozvoj firmy. Podařilo se mu skoupit dva konkurenční pivovary a stal se v pozdější době jedním z nejúspěšnějších výrobců piva v Evropě. Až do konce 19. století však značka Artois nepřekročila hranice Belgie.
Do té doby pivovar produkoval pouze piva typu ale s použitím svrchní fermentace.

Podnět k další expanzi dal až úspěch českého světlého ležáku Pilsner Urqell a nástup nových technologií chlazení, umožňujících použití kvasnic spodní fermentace během celého roku. Další inspirace pak přišla z Německa v podobě bavorského piva typu Bock. Podobné pivo produkované značkou Artois bylo alkoholově slabší a pomohlo pivovaru rozšířit svou pozici na trhu.

Samotná značka Stella Artois vznikla až v roce 1926, kdy pivovar v rámci své tradiční vánoční várky vyprodukoval pivo natolik výjimečné, že se stalo záhy velmi populárním a začalo se vařit celoročně. Bylo pojmenováno Stella (z lat. hvězda).

V roce 1930 firma začala s exportem piva do evropských zemí.

V současné době je kapacita pivovaru Stella Artois přes 10 mil. hl piva ročně. Firma produkuje asi 30 různých piv, včetně tří verzí Stella Artois, piva Jupiler, Leffe (pivo klášterního stylu), silnějšího Loburg, nasládlého Vieux Temps, suššího Ginder a dalších.

Pivo Stella Artios je spodně kvašený ležák Plzeňského typu s obsahem alkoholu 5,2 %. V posledních letech ztratilo poněkud na své pozoruhodné příchuti „čerstvě posečeného sena“, zato však získalo na průzračnosti a suchosti.

Sám výrobce své značce Stella Artois dává jistý punc exkluzivity. Definuje správný postup servírování piva, který vyžaduje použití zvláštní skleničky s logem a na nožičce a s papírovou rozetkou na čistém tácku. Jde to pátý mezinárodně nejprodávanější ležák na světe, nejlépe prodávané belgické pivo, se kterým se můžeme setkat ve více než 80ti zemích světa.
Logo firmy obsahuje ozdobný rámeček s prvky vlámské architektury s nápisem Stella Artois, nad nímž je vyobrazen roh (The Horn), symbolizující původní název pivovaru. Nad ním je nápis Anno 1366 a hvězda, symbol značky. Pod nápisem jsou vyobrazeny medaile, které značka získala na různých prestižních soutěžích.

V prosinci roku 2004 uvedla společnost na trh nealkoholické pivo Stella Artois.

Značka Stella Artois byla uvedena na český trh v roce 2001. Od listopadu 2003 se pro český trh začala licenčně vyrábět v pražském pivovaru Braník. Po jeho uzavření na začátku roku 2007 byla výroba přesunuta do smíchovského Staropramenu.

| Autor: Petra Krchňáková | Vydáno dne 20. 03. 2010 | 80348 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 063 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist