Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 86480x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 85845x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 81746x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 75588x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 71551x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 69687x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 63146x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 62486x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 62131x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 61578x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 60436x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 59774x)

Největší pivovarnické společnosti světa III. – HeinekenHeineken International je nizozemská pivovarnická společnost, založená v roce 1864 podnikatelem jménem Gerard Adriaan Heineken v Amsterdamu.


V roce 2007 Heineken vlastnil 125 pivovarů ve více než 70 zemí a zaměstnával 65 000 lidí. Sládci Heinekenu vařili zhruba 170 mezinárodních prémiových, regionálních, lokálních a speciálních piv, např. Cruzcampo, Tiger Beer, Żywiec, Starobrno, Zagorka, Birra Moretti, Ochota, Murphy’s, Star a Heineken Pilsener…..


Se svou roční výrobou je Heineken třetí největší pivovarnickou společností světa po Anheuser-Busch InBev a SABMiller. Nizozemské pivovary Heinekenu se nacházejí ve městech Zoeterwoude, 's-Hertogenbosch a ve Wijlre. Původní pivovar v Amsterdamu byl uzavřen v roce 1988 a přeměněn v muzeum.

Původní společnost Heineken vznikla v roce 1864, kdy 22-letý Gerard Adriaan Heineken koupil v Amsterdamu pivovar, známý jako De Hooiberg. Roku 1869 Heineken přešel na používání spodního kvašení. V roce 1873 byl pivovar přejmenován na Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij a v roce 1874 společnost otevřela druhý pivovar v Rotterdamu. V roce 1886 Dr. H. Elion, žák francouzského chemika Louise Pasteura, vyvinul v laboratořích Heinekenu tzv. „Heineken A-kvasnice". Tyto kvasnice jsou i v současnosti klíčovou složkou pro výrobu piva Heineken.

Syn zakladatele, Henry Pierre Heineken, řídil společnost v letech 1917 až 1940, ale působil zde až do roku 1951. V průběhu jeho působení zdokonalila firma technologii zachování vysoké kvality piva při rostoucím objemu výroby. Po první světové válce se společnost stále více soustředila na export piva. Tři dny po ukončení prohibice v USA se objevila v New Yorku první dodávka Heinekenu. Od toho dne Heineken zůstává jednou z nejúspěšnějších značek importovaného piva do Spojených států amerických.

Syn Henryho Pierre, Alfred Henry "Freddy" Heineken, začal pracovat ve společnosti v roce 1940 a roku 1971 byl jmenován předsedou výkonné rady. On byl hlavní silou při pokračující globální expanzi společnosti Heineken. Zatímco z výkonné rady odešel v roce 1989, účastnil se dění ve společnosti až do své smrti v roce 2002. Během tohoto období se Heineken snažil nákupovat konkurenční pivovary a uzavírat je, zejména po skončení 2.světové války.


V roce 1968 se Heineken sloučil s největším konkurentem, společností Amstel a roku 1975 otevřel nový pivovar v Zoeterwoude. Pivovar Amstel byl uzavřen v roce 1980 a jeho produkce převzaly provozy Zoeterwoude a Den Bosch.

S částečně ovládaným skotským pivovarem Newcastle se v letech 2007 - 2008 stal Heineken druhým největším světovým výrobcem piva.

Dne 12.1.2010 Heineken International úspěšně završil koupi pivovarnické dvize mexické společnosti FEMSA, se kterou se následně kapitálově propojil. Heineken začal prodávat své výrobky prostřednictvím provozů firmy FEMSA, které tvoří dohromady největší stáčírnu a pivovar v celé Latinské Americe, výrobce takových značek jako Dos Equis XX, Bohemia nebo Sol.

FEMSA od počátku roku 2010 vlastnila 20 % společnosti Heineken n.v., čímž se stala jejím druhým největším akcionářem po holandské rodině, která měla v majetku 50,005 %.


Od akvizice do společnosti FEMSA očekával Heineken udržení si své silné pozice a rostoucího podílu na trhu latinskoamerických zemí. FEMSA má masivní distribuční síť a vlastní největší mexickou síť obchodů OXXO, která má tisíce prodejních míst po celé zemi.

Společnost Heineken je zorganizovaná do pěti oblastí, které jsou pak rozděleny do regionálních skupin. Regiony jsou Západní Evropa, Střední a Východní Evropa, Severní a Jižní Amerika, Afrika a Blízký východ a Asii a Tichomoří. Na těchto územích je v provozu 115 pivovarů ve více než 65 zemích.

Heineken vlastní 16 pivovarů v Africe a na Středním Východě: Al Ahram Beverages Company (Egypt), Harar Brewery (Etiopie), Bralirwa (Rwanda), Brarudi (Burundi), Brasserie Almaza (Libanon), Brasseries de Bourbon (Réunion), Brasseries du Cameroun, (Kamerun), Brasseries du Congo (Kongo), Bralima (Demokratická republika Kongo), Consolidated Breweries (Nigerie), Groupe Castel Algérie (Alžírsko), Guinness Ghana Breweries (Ghana), General Investment (Jordánsko), Namibia Breweries (Namibie), Nigerian Breweries (Nigérie), Société nouvelles des Brasseries SONOBRA (Tunisko), Sierra Leone Brewery (Sierra Leone), Sedibeng Brewery (JAR), S.A.R.L. Tango Brewery, (Alžírsko), Tempo Beer Industries (Izrael).

Pivovary Heinekenu v Asii: Cambodia Brewery Ltd (CBL) (Kambodža), Shanghai Asia Pacific Brewery (Čína), Hainan Asia Pacific Brewery Company Ltd (Čína), Guangzhou Asia Pacific Brewery (Čína), Multi Bintang Indonesia (Indonésie), Asia Pacific Breweries (Aurangabad) Limited (Indie), Asia Pacific Breweries-Pearl Private Limited (Indie), Heineken Kirin K. K. (Japonsko), Lao Asia Pacific Brewery (Laos), Guinness Anchor Berhad (Malajsie), MCS-Asia Pacific Brewery LLC (MCS-APB) (Mongolsko), DB Breweries (Nový Zéland), South Pacific Brewery Ltd (SPB) (Papua-Nová Guinea), Asia Pacific Breweries (Singapur), Asia Pacific Brewery (Lanka) Limited (APB Lanka) (Sri Lanka), Thai Asia Pacific Brewery (Thajsko), Vietnam Brewery (Vietnam).

Evropské pivovary Heinekenu: Brau Union Österreich (Rakousko), Syabar Brewing Company (Bělorusko, Alken-Maes (Belgie), Zagorka Brewery (Bulharsko), Karlovačka pivovara (Chorvatsko), Starobrno, H. P. Bulmer Hereford (Anglie), John Smith's Tadcaster, (Anglie), Royal Brewery Manchester (Anglie), Heineken France, Athenian Brewery (Řecko), Heineken Hungária, Heineken Ireland Cork, Heineken Italia, Dinal (Kazachstán), Pivara Skopje (Makedonie), Heineken Nederland , Hansa Borg Bryggerier (Norsko), Żywiec (Polsko), Central de Cervejas (Portugalsko), Heineken Romania , Heineken Brewery LLC v Rusku, Pivara MB (Srbsko), Pivara Zaječar (Srbsko), Caledonian Brewery Edinburgh (Skotsko), Heineken Slovensko, Heineken España, Heineken Switzerland, Calanda Bräu (Švýcarsko).

Pivovary v Americe: Brasserie Nationale Haiti, Compañía de Cervecerías Unidas Argentina,Commonwealth Brewery Bahamas, Cervejarias Kaiser (Brazilie), CCU Chile, Cerveceria Costa Rica, Cervecería Nacional Dominicana, Desnoes & Geddes Jamaica, Cervecería Cuauhtémoc Moctezuma Mexico, Cervecerías Barú-Panama, S.A. Windward & Leeward Brewery Saint Lucia, Surinaamse Brouwerij.

Heineken Experience je muzeum o světlém ležáku Heineken a vlastním pivovaru, založené v původním pivovaru v Amsterdamu. Budova byla postavena v roce 1867 a byla používán jako pivovar až do roku 1988.

V roce 1991 byla část zařízení zbořena a ve zbývající budově otevřeno informační centrum “Heineken Reception and Information Centre”. V roce 2001 byl název změněn na Heineken Experience.

Čtěte také:
Největší pivovarnické společnosti světa II. - SABMiller
Největší pivovarnické společnosti světa I. - Anheuser Busch InBev

| Autor: administrator | Vydáno dne 07. 02. 2014 | 5841 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 650 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist