Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 83242x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 82214x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 78902x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 72424x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 68454x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 66240x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 59930x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 59406x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 59144x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 58611x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 57480x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 56717x)

Minipivovary v Havířově


Rok 2015 uvítal Havířov jako město se dvěma minipivovary.Sobotní únorové dopoledne bylo neobvykle teplé. Sluncem zalitá země jakoby se již předjarně probouzela.

Šumbark je havířovská čtvrť, trochu odtržená severozápadním směrem od vlastního města. Vedle obce, založené někdy ve 14.století, se začalo v roce 1947 stavět hornické sídliště. Na cihlové tří a vícepatrové bloky v 80.letech navázala panelová výstavba.

Šumbark od Havířova odděluje železniční trať, respektive dlouhý silniční podjezd pod ní. Chodcům nezbývá než nevlídnou chodbu po chodníku absolvovat. Labyrintem uliček, dvorů a zákoutí jsme potom vyhledali ulici Šenovskou. Zde se nalézal první cíl cesty – Havířovská pivotéka.

Pivotéka a pivní bar jsou v podstatě jedna místnost doplněná o velkou krytou zasklenou předzahrádku. Část barového pultu slouží pivotéce, část tvoří pivní bar s 8 pipami. Většinu točené nabídky tvořila piva vojkovická. Měli i Svijany a pivo z Ostravice. Dal jsem si Ryzáka a speciál Hatatitla IPA 14,5%. Světlá vojkovická jedenáctka byla toho dne čepována zcela jistě prvně. Nakyslá pěna, zvětralé pivo. Pivo s indiánským názvem byl krásně voňavý vojkovický úspěch pivního stylu IPA. Pochutnal jsem si.

Výběr PETek byl regionální. Vojkovice, Ostravice, Kohutka, Bohumín. Další nabídku pivotéky tvořilo několik českých a zahraničních lahvových piv, ale především koncentráty pro domácí vařiče. Prostředí velmi příjemné. Kouření není povoleno. Hezky se tu sedělo.

Nezbylo než se „myší dírou“ pod vlakovou tratí směr Český Těšín rozloučit se Šumbarkem, překonat obří kruhový objezd u nádraží a zamířit do centra Havířova.

Restauraci a minipivovar Venuše jsem prvně navštívil prakticky před rokem. Zde je o tom svědectví:

Minipivovar Venuše a pivo Milver >>>


Restaurace Venuše byla při sobotním popoledni prázdná. Sortiment piv byl napsán křídou na nevelké tabuli neobvykle naproti výčepu. Na čepu toho dne byly Světlá 11° (20 Kč), Světlá 13° (22 Kč), Konopná 13° (25 Kč). Porter 17° (0,33 l za 24 Kč). Logované sklo, tácky. Třináctka lehce zakalená. Nikterak mě nezaujala, ale naopak ani nenazlobila. Takový běžný světlý ležák z minipivovaru, ovšem hodně levný.

Konopnou třináctku zvanou THC nám raději servírka a výčepní v jedné osobě načepovala jen do sklenice 0,3 l. Ale pivo nebylo špatné. Tmavě zelená barva, specifická "bylinná" hořkost. Podařený speciál.

Restaurace i po roce na mě působila jako čistá, nezakouřená, s fungující klimatizací. Sedělo se tu hezky. V chladnici odpočívala všechna právě nabízená piva také v 1,5 l PET lahvích.

Poslední koštovaný vzorek z naší degustační návštěvy byla sedmnáctka Milvers Porter. Rukopis sládka Marka Pietoně. Moc dobré. Porter je můj oblíbený druh piva. Třetinku tmavého speciálu jsme dostali ve sklenici na stopce.

Pro přesun z minipivovaru Venuše do mladšího Slezského pivovárku je nezbytné „na kompasu“ nabrat jižní směr. Opět spletí cihlových domů, dvorů, parčiků, uliček projdete Havířovem a zamíříte ke starší domkové zástavbě v údolí říčky Lučiny. S potěšením jsme cestou na několika hospodách zahlédli logo vojkovického minipivovaru.

Budova hostince U Balona byla postavena místním spolkem občanů v roce 1911. Asi by koukali, jak se místo za 104 let změnilo. Pivovar vznikl ve stoletých sklepních prostorách hospody v první polovině roku 2014. Od 11.00 hodin dne 8.8. 2014 zde čepují vlastní pivo. Chmelový mok Slezského minipivovaru můžete ochutnat pouze zde a to přímo z ležáckých tanků. Proces kvašení probíhá v otevřených spilkách, zrání se odehrává v ležáckých tancích za konstantní teploty. Klima sklepů pod hostincem je ideální a zdejšímu pivu svědčí.

Restaurace byla toho únorového odpoledne takřka zaplněná. Očividně je to oblíbený šenk. Na rozdíl od Venuše tady byl tímpádem značný hluk, kdy nebylo slyšet mluveného slova.

Štajgrova dvanáctka mi chutnala. Hořký světlý ležák. To zní sice tuctově, ale Štajgr byl prostě zajímavý. Sympaticky se pro mě jeví i regionálně vstřícné názvy piv – Štajgr, Štola, Bulač. Všimnul jsem si, že nejen místní točené, ale i PETkové pivo šlo na odbyt. Servírky neustále odbíhaly ke chladnici s uskladněnými PET lahvemi.

Sedmnáctka Cap, současný pivní speciál, byl to, co bych si pod pivním stylem bock představoval. Hutné, nasládlé, těžké pivo. Pro chladný zimní den jako stvořené.

Proskleným otvorem, který je součástí interiéru hostince, můžete sledovat v suterénu chod menší části pivovaru - 1000 litrovou dvounádobovou varnu. Hostinec U Balona se nachází v příjemné lokalitě pár uliček z centra Havířova, v poklidném prostředí řeky Lučiny a nově vzniklé odpočinkové zóny. Příznivá pro odbyt piva je také skutečnost, že kolem vede trasa cyklostezky směrem na Žermanickou přehradu a Beskydy.

Z varny Slezského pivovaru již za několik měsíců fungování vyšla řádka druhů piv: 12° světlý ležák Štajgr, Bulač 10° světlé výčepní pivo, světlý ležák Borůvka 12°, černé výčepní pivo Štola 10°, Švestka 10° černé výčepní pivo, silnější, černá Štola 12°, tmavý ležák 12° s příchutí kávy, Višňový polotmavý ležák 12°, Švestková 12° polotmavý ležák, vánoční Cukrouš - Vídeňský speciál 14°…..

Slunce už zapadalo, když jsme se štrachali tzv. nábřežím, což je parková oblast mezi zástavbou domů a meandrující Lučinou, k vlakovému nádraží. Museli jsme konstatovat, že Havířov byl pivně zajímavý.

| Autor: Nemoderní pivař | Vydáno dne 01. 03. 2015 | 5464 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 736 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 136 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist