Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Zdibský minipivovar, Minipivovar Petrovice, Luhačovice minipivovar Lázeňský, Pivovar Thrills Velké Pavlovice, Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyNeobvyklé osudy zaniklých pivovarů – Jirkov *


Budovy některých zaniklých pivovarů jsou ozdobou měst či vesnic, po jiných zbyly jen sladovny nebo různé provozní budovy, památkou na jiné jsou pouze podzemní sklepní prostory. Nejsmutnější je vzpomínka na ty, které z povrchu země zmizely zcela a navždy.První velká vlna uzavírání pivovarů v českých krajích přišla na konci 19.století a souvisela s rostoucím počtem nových moderních průmyslových provozů. Staré drobné panské či měšťanské pivovárky, založené ještě povětšinou na ruční práci, nemohly v konkurenci uspět, odbyt jim již nezaručovala žádná privilegia.

První světová válka také řádně snížila počty pivovarů. Poválečnou ekonomiku, nevyjímaje pivovarnictví, pak záhy zabrzdila a srazila dolů hospodářská krize. Krátkou prvorepublikovou konjunkturu vystřídalo protektorátní válečné hospodářství.

Pivovary, které přežily hrůzy prvních čtyř desetiletí 20.století, pak čekalo centralizační běsnění KSČ řízeného hospodářství.

V polovině 19.století bylo v Čechách činných asi 1 000 pivovarů, na přelomu století se jejich počet snížil zhruba o třista. V roce 1945 existovalo na území tehdejšího Československa celkem 252 činných pivovarů, v roce 1990 již vařilo jen 71 provozů.

Budovy některých zaniklých pivovarů jsou ozdobou měst či vesnic, po jiných zbyly jen sladovny nebo jiné provozní budovy, památkou na jiné jsou jen sklepní prostory v zemi. Nejsmutnější je vzpomínka na ty, které z povrchu země zmizely zcela a navždy.Příběh Měšťanského pivovaru v Jirkově


Jirkov (dříve Borek, německy Görkau) vznikl jako kolonizační ves v česko-saském pohraničí pravděpodobně koncem 13. století. Historické záznamy o osadě poprvé bezpečně hovoří teprve v roce 1352. Roku 1555 byla v místě objevena kamencová ruda, vedle piva později nejvýznamnější vývozní artikly Jirkova.

Jirkov v 16. století velmi dobře prosperoval díky šlechtickým rodům, kteří jej měly v držení. Majetkové spory a třicetiletá válka však rozvoj města zastavily.

Právovárečné právo Jirkov získal v roce 1443, kdy také vznikla Společnost pivovarníků. Další zmínka o jirkovském pivu je z roku 1488, kdy povolil majitel panství Lorenz Glatz vařit a čepovat kromě piva černého a ječného i pivo bílé.
Roku 1554 koupil panství Kryštof z Karlovic, do města povolal saské dělníky a mistry, kterým přidělil právovárečné domy, jež sice byly majetkem vrchnosti, ale do té doby je měli v užívání jirkovští měšťané.

Již v 16. století bylo jirkovské pivo známé po celém okolí. O kvalitě moku svědčilo i to, že jirkovští pivovarníci v 17. století vozili své produkty až do pražských šenků.

Tehdy zde byly čtyři obecní a jeden panský pivovar. Roztříštěnost várek skončila až v 19. století, kdy v roce 1841 začala společnost právovárečníků budovat nový pivovar.
Společnost koupila sklep a pozemky v místě zvaném Horní Cech a nechala tam stavět velký pivovar. Starý pivovar, ležící u horního mostu, byl prodán za 351 zlatých a 30 krejcarů. Na jeho místě stojí od roku 1845 obytný dům č. 57. Další pivovar stál vedle mlýna u Masných krámů, za dnešním č.p. 52 v místech tenisových kurtů. Jeho majitel ho přestavěl na stáje. Tak byly několik staletí staré várečné domy zrušeny a pivovarnictví bylo soustředěno na jediné místo.
Přes dílčí stavební problémy bylo 23. prosince 1843 v novém pivovaru poprvé vařeno pivo.
Jirkovské pivo chutnalo, prodej rostl, majitelé mohli být s provozem spokojeni. Průmyslový rozvoj poslední třetiny 19. století a prosperita nového podniku přiměly právovárečníky k rozsáhlým investicím do technologie. Od roku 1889 plnil Měšťanský pivovar své produkty do lahví, od roku 1892 se vařilo v nové parní varně.

Roku 1927 byl pivovar zcela zrekonstruován a vybaven novým chladicím zařízením, vytápěním, čerpadly a modernizována byla i provozní technika.
Ke kvalitě piva významně přispěla i vynikající voda z Bíliny, přiváděná potrubím z Telšského údolí.

Jirkovské pivo se čepovalo nejen ve městě a blízkém okolí, ale i v mnoha i vzdálenějších obcí Podkrušnohoří.

Na počátku nového století jirkovský pivovar vyrobil přes 40 000 hl chmelového moku ročně, rekordní výstav byl dosažen v hospodářském roce 1938/1939, kdy se zde vyrobilo 63 390 hektolitrů piva.

Po konci 2. světové války v důsledku vysídlení Němců z Československa byl Jirkov osídlen z vnitrozemí.

Právováreční měšťané vlastnili pivovar v různých formách až do roku 1945. Po znárodnění se stal pivovar součástí centrálně řízeného uskupení pivovarů jménem Krušnohorské pivovary n.p.. Řídicí pracovníci však v oblasti upřednostnili pivovar chomutovský, jirkovský měl být uzavřen. Město chtělo získat podnik do svého vlastnictví, aby výrobu zachovalo. Nakonec však rozhodl fakt, že v jirkovském pivovaru proběhla v roce 1927 obnova technologie, byla tudíž novější než v Chomutově. A zcela jistě pomohl i věhlas jirkovského piva.

V šedesátých letech patřil pod pivovar Jirkov i pivovar v Prunéřově a sodovkárny v Jirkově a Klášterci nad Ohří. Piva z Jirkova (vařilo se 7° a 10° i 12° pivo světlé a 10° pivo černé) byla dodávána do celého okresu Chomutov, pivo z Prunéřova na Karlovarsko. To už byl provoz součástí národního podniku Severočeské pivovary. Jirkovský Rytíř se dokonce čepovalo do roku 1966 i ve slovenských pivnicích, v okresech Michalovce, Humenné a Brezno.

Další osud jirkovského pivovaru byl v mnoha podobách podoben tomu, co postihlo mnoho jiných menších pivovarských provozů v tehdejším socialistickém Československu. Minimum investic, zastarávání technologie, výkyvy kvality. A až paranoidní úsilí o centralizaci. Stejně jako na severu Moravy, po otevření nošovického pivovaru, došlo k uzavření pivovarů v Loučce u Nového Jičína, Vítkově, Hukvaldech, otevření nového pivovaru v Mostě-Sedlci přineslo konec jirkovského výrobce piva.


Dne 30. června roku 1976 byla ukončena výroba sladu a 31. srpna téhož roku skončilo vaření piva. Registrovaná ochranná značka 11° piva „Rytíř“ z roku 1968 již neměla být obnovena.

Až do roku 1992 se pak v areálu skladovala zelenina. Budovy však postupně chátraly. Následně se areál dostal do vlastnictví města. Vedení Jirkova ihned hledalo cesty, jak areál využít. Uvažovalo se o obnově výroby piva. Ze záměru však kvůli financím sešlo. Pro pivovar tak nastalo období pronájmů. V budovách se vystřídalo množství různých podnikatelských aktivit. Bohužel žádná nevedla k zásadní záchraně a rekonstrukci areálu.

V roce 1994 postihl pivovar požár. Chátrající zdivo a střešní krytiny tak dostaly další ránu. Hrozil propad do sklepů. Pivovar se postupně měnil v ruinu.Až 13. února 2002 zastupitelé schválili prodej pivovaru ve veřejné dražbě. Dne 30. května 2002 Lukáš Raška, podnikatel z Frenštátu pod Radhoštěm, koupil pivovar za vyvolávací cenu 2 104 060 korun. Problémy však Raška městu nevyřešil. V Jirkově se již neukázal, stav objektu ho nezajímal.
Do hry vstoupila chomutovská firma Qinn Invest, která v souladu s územním plánem oznámila záměr vybudovat místo pivovaru středisko obchodu a služeb. V dubnu 2005 zastupitelé schválili prodej sousedních pozemků, protože Qinn Invest pro svou expanzi potřeboval vybudovat i parkoviště a příjezdovou komunikaci. Zbývalo jen demoliční rozhodnutí.Dne 27. března 2006 začala bourací firma strhávat střechy pivovarských budov. Během dvou týdnů budovy mizely před očima, dne 11. dubna 2006 srazilo rameno jeřábu malý pivovarský komín k zemi. Druhý den padl i druhý, vyšší komín. Historie pivovaru dlouhá 165 let se uzavřela.

Na místě jirkovského pivovaru tak dnes stojí obchodní centrum. Kdože z těch, kteří se s nákupním vozíkem prohánějí po prodejní ploše za slevami a poslouchají o výhodách karty Clubcard, si ještě vzpomene, jak chutnal Jirkovský rytíř.Přesto zůstala ve městě na pivovarnickou minulost vzpomínka.

V letech 1555–1595 vznikl pod Jirkovem systém podzemních chodeb později využívaný mimo jiné jako pivovarská sklepení.
Na přelomu tisíciletí začalo docházet k propadům povrchu, v roce 2003 se to stalo na nádvoří pivovaru. Bylo nutné část chodeb zasypat. Vedení města alespoň část této historické památky zachránilo a zpřístupnilo veřejnosti.

další snímky pivovaru
galerie etiket pivovaru Jirkov

Zdroj:
Jirkovské noviny
publikace o podnikatelském dění v Jirkově, Vladimír a Michal Bečvářovi.
Zbyněk Likovský: Pivovary československého území 1901-1950
www.google.cz/mapsČtěte také:
Neobvyklé osudy zaniklých pivovarů – Most
Neobvyklé osudy zaniklých pivovarů – Dolní Kralovice
Neobvyklé osudy zaniklých pivovarů – Karviná

| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 01. 2016 | 14540 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 063 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

gold escort hatun adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli escort
gold escort bayan adana escort bayan çukurova escort bayan seyhan escort bayan yüreğir escort bayan adıyaman escort bayan besni escort bayan gölbaşı escort bayan kahta escort bayan afyon escort bayan bolvadin escort bayan dinar escort bayan sandıklı escort bayan aksaray escort bayan eskil escort bayan gülağaç escort bayan ortaköy escort bayan amasya escort bayan merzifon escort bayan suluova escort bayan taşova escort bayan ankara escort bayan çankaya escort bayan keçiören escort bayan yenimahalle escort bayan antalya escort bayan alanya escort bayan kepez escort bayan muratpaşa escort bayan ardahan escort bayan çıldır escort bayan göle escort bayan hanak escort bayan artvin escort bayan arhavi escort bayan borçka escort bayan hopa escort bayan aydın escort bayan efeler escort bayan nazilli escort bayan söke escort bayan balıkesir escort bayan altıeylül escort bayan edremit escort bayan karesi escort bayan bartın escort bayan amasra escort bayan kurucaşile escort bayan ulus escort bayan bayburt escort bayan aydıntepe escort bayan demirözü escort bayan bilecik escort bayan bozüyük escort bayan osmaneli escort bayan söğüt escort bayan bursa escort bayan gerede escort bayan göynük escort bayan mudurnu escort bayan çanakkale escort bayan biga escort bayan çan escort bayan gelibolu escort bayan çankırı escort bayan çerkeş escort bayan ılgaz escort bayan şabanözü escort bayan çorum escort bayan alaca escort bayan osmancık escort bayan sungurlu escort bayan diyarbakır escort bayan bağlar escort bayan kayapınar escort bayan yenişehir escort bayan düzce escort bayan akçakoca escort bayan gölyaka escort bayan kaynaşlı escort bayan edirne escort bayan ipsala escort bayan keşan escort bayan uzunköprü escort bayan erzincan escort bayan refahiye escort bayan tercan escort bayan üzümlü escort bayan erzurum escort bayan aziziye escort bayan palandöken escort bayan yakutiye escort bayan eskişehir escort bayan odunpazarı escort bayan sivrihisar escort bayan tepebaşı escort bayan gaziantep escort bayan nizip escort bayan şahinbey escort bayan şehitkamil escort bayan giresun escort bayan bulancak escort bayan espiye escort bayan tirebolu escort bayan gümüşhane escort bayan kelkit escort bayan kürtün escort bayan şiran escort bayan hatay escort bayan antakya escort bayan defne escort bayan iskenderun escort bayan ısparta escort bayan eğirdir escort bayan şarkikaraağaç escort bayan yalvaç escort bayan istanbul escort bayan bağcılar escort bayan esenyurt escort bayan küçükçekmece escort bayan izmir escort bayan bornava escort bayan buca escort bayan karabağlar escort bayan kahramanmaraş escort bayan dulkadiroğlu escort bayan elbistan escort bayan onikişubat escort bayan karabük escort bayan eskipazar escort bayan safranbolu escort bayan yenice escort bayan karaman escort bayan ayrancı escort bayan ermenek escort bayan sarıveliler escort bayan kars escort bayan kağızman escort bayan sarıkamış escort bayan selim escort bayan kastamonu escort bayan cide escort bayan taşköprü escort bayan tosya escort bayan kayseri escort bayan kocasinan escort bayan melikgazi escort bayan talas escort bayan kilis escort bayan elbeyli escort bayan musabeyli escort bayan polateli escort bayan kırıkkale escort bayan delice escort bayan keskin escort bayan yahşihan escort bayan kırklareli escort bayan babaeski escort bayan lüleburgaz escort bayan vize escort bayan kırşehir escort bayan çiçekdağı escort bayan kaman escort bayan mucur escort bayan kocaeli escort bayan darıca escort bayan gebze escort bayan izmit escort bayan konya escort bayan karatay escort bayan meram escort bayan selçuklu escort bayan kütahya escort bayan gediz escort bayan simav escort bayan tavşanlı escort bayan malatya escort bayan battalgazi escort bayan doğanşehir escort bayan yeşilyurt escort bayan manisa escort bayan akhisar escort bayan turgutlu escort bayan yunusemre escort bayan mardin escort bayan artuklu escort bayan kızıltepe escort bayan midyat escort bayan muğla escort bayan bodrum escort bayan fethiye escort bayan milas escort bayan nevşehir escort bayan avanos escort bayan gülşehir escort bayan ürgüp escort bayan nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bayan bor escort bayan çiftlik escort bayan ulukışla escort bayan ordu escort bayan altınordu escort bayan fatsa escort bayan ünye escort bayan osmaniye escort bayan bahçe escort bayan düziçi escort bayan kadirli escort bayan sakarya escort bayan adapazarı escort bayan akyazı escort bayan serdivan escort bayan samsun escort bayan atakum escort bayan bafra escort bayan ilkadım escort bayan sinop escort bayan ayancık escort bayan boyabat escort bayan gerze escort bayan sivaslı escort bayan şarkışla escort bayan suşehri escort bayan yıldızeli escort bayan tekirdağ escort bayan çerkezköy escort bayan çorlu escort bayan süleymanpaşa escort bayan tokat escort bayan erbaa escort bayan niksar escort bayan turhal escort bayan trabzon escort bayan akçaabat escort bayan araklı escort bayan ortahisar escort bayan uşak escort bayan banaz escort bayan eşme escort bayan sivaslı escort bayan van escort bayan erçiş escort bayan ipekyolu escort bayan tuşba escort bayan yalova escort bayan altınova escort bayan çiftlikköy escort bayan çınarcık escort bayan yozgat escort bayan akdağmadeni escort bayan sorgun escort bayan yerköy escort bayan zonguldak escort bayan çaycuma escort bayan devrek escort bayan ereğli escort bayan
escort gold escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj escort avanos masaj escort gülşehir masaj escort ürgüp masaj escort niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist