Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 84120x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 83224x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 79692x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 73281x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 69294x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 67106x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 60778x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 60257x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 59950x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 59423x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 58295x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 57533x)

Pivní poznámky z Prahy

V průběhu poněkud hektického leta roku 2016 jsem si vyloupnul jeden den za účelem navštívení dosud nepoznaných pražských minipivovarů.Autobus číslo 120 ze smíchovské zastávky Na Knížecí nejdříve proklíčkoval členitou oblastí starých Hlubočep, pak se z údolí vyškrabal na sídliště Barrandov, následoval již téměř venkovský Slivenec. Lochkov je nevelká ves na výšinách nad údolím Berounky s výhledy na jižní oblasti Prahy.

Autobus odjel a kolem se rozhostilo prázdninové mimoměstské ticho, které jen nepravidelně narušoval hluk projíždějícího vozidla. Restaurace s pivovarem Na Lochkove stojí nepřehlédnutelně při hlavním “průtahu” obcí. Prosklené strany hospůdky a krabicovitá budova nad ní v zástavbě původních venkovských domků nápadně přitahují pozornost.

Ač Lochkov působil liduprázdným dojmem, restaurace byla zaplněna. Byl čas oběda a rodiny s dětmi zde zaháněly hlad.

Jak se dočtete v internetové prezentaci podniku, za myšlenkou založit lokální restauraci rodinného typu s domácí kuchyní a vlastním pivem stál Tomáš Stehlík, šéfkuchař s bohatými zkušenostmi s českou i zahraniční gastronomií.

Do připravovaného minipivovaru dne 24.2.2016 dorazily varné nádoby. Jelikož chtěli otevřít restauraci již s „vlastním“ pivem, tak zdejší sládek začal vařit ve spřáteleném pivovaru Glokner ve Svachově Lhotce pivo Lochkovská 11°. Dne 21.6. v 8:00 se obcí poprvé rozvoněla mladina a 27.7. v restauraci bylo naraženo historicky první přímo v Lochkovē uvařené pivo - pšeničná 11 %.Mě světlá Lochkovská 11 zlikvidovala pocit bezprostřední žízně a navíc chutnala. Pšeničná jedenáctka byla výtečná.

Varny jsou součástí restaurace, tak trochu schovány za výčepem.

Bylo zřejmé, že do hospůdky konzumenti míří nejen za pivem, ale často asi za kulinářským zážitkem. Myslím, že záměr se zde vyvedl. Bylo tu poklidné a příjemné posezení.

Více fotografií pivovaru Na Lochkově: zdeV využitím pražské MHD jsem se poté přesunul na tramvajovou zastávku Orionka, pár metrů odtud stojí Vinohradský minipivovar.

Na pražských Vinohradech se vařilo pivo ještě za druhé světové války v někdejším Měšťanském pivovaru. Ten po roce 1945 chátral, sloužil jako sklad, v novém tisíciletí polovinu zdejších pozemků po požáru koupili a zastavěli developeři.

Článek o historii Vinohradského pivovaru: zde


V prostorách bývalé spilky našel zázemí nový Vinohradský pivovar. Pivovar je projektem trojice pivních fandů a podnikatelů různých profesí.

Technologie je umístěna ve velké místnosti (sklepě) v sousedství patrové restaurace. Nakouknout můžete kulatými okny. Ve spodní části hospody najde návštěvník malé okénko, kde je možno nahlédnout i do novodobé spilky.

Kapacita je šest tisíc hektolitrů potencionálně vystaveného piva za rok. Vinohradské pivo je pravidelně dodáváno i do dalších pražských restaurací, což jiné pražské minipivovary příliš nedělají.

Na čepu toho srpnového dne byla stálá sestava světlé jedenáctky a třináctky Jantar.

Obdélníková místnost s vévodícím výčepem a se stoly podél obvodu, široké zdi bývalého chladného hospodářství. Už jsem se zde necítil tak útulně jako v rodinné působícím Lochkově.

Více fotografií Vinohradského pivovaru: zdeUhříněves je příklad připražské obce, kdy původní domkářská zástavba místních byla převálcovaná barevnými novostavbami “náplavky”. Z vlakového nádraží musíte absolvovat zhruba 300 metrovou pěší cestu podél železniční tratě nebo chodníkem kolem velice frekventované silnice směr Říčany.

Pivovarská hospůdka stojí v zatáčce ulice Přátelství. S historií hospůdky se obšírněji můžete seznámít na jejim webu.

První zdejší zájezdní hostinec byl založen již v roce 1793. V pozdějších letech byl spjat s nedaleko stojícím pivovarem, který do něj dodával výhradně své pivo. V roce 1931 dokonce odkoupil pivovar hostinec po několika licitacích s Ringhoferovým pivovarem ve Velkých Popovicích a zažehnal tak nebezpečí, že se "pod komínem" bude prodávat cizí pivo. Současně byl hostinec přejmenován na dnešní "Pivovarskou restauraci". Za okupace byl provoz pivovaru nuceně zastaven a po válce byly všechny prostředky pivovaru vynaloženy na znovuobnovení výroby a získání ztracených pozic a na výraznější investice do vlastního hostince se nedostávalo. Spolumajitel a poslední ředitel pivovaru před rokem 1948 byl Jaroslav Tichý. Po restitučním navrácení rodině původních vlastníků se od roku 1992 postupně stav Pivovarské restaurace vylepšoval.

Technologie novodobého minipivovaru však v hostinci nenajdete. Je umístěna nedaleko, v ulici K sokolovně, v budově starého zdejšího Parostrojního pivovaru.

Jak symbolické. Výroba piva se tak po zhruba 7 desítkách let opět vrátila na své místo, stejně tak pivovarský výčep nyní zase nabízí místní pivo. V hospůdce zrovna měli na čepu sortiment: Alois 11 světlé, polotmavé 13, světlé 14, Porter 16, Golden ale 13.

V zahradě Pivovarské restaurace, ve stínu vzrostlých kaštanů se u skvělého piva při letním podvečeru sedělo moc hezky, i když hřmot kamionů sem z blízké ulice bohužel doléhal. Před očima se mi objevily obrazy ze zažloutlých fotografií, na kterých si sousedé připíjeli chmelovým truňkem u stolů venkovních posezení výletních restaurací.

Více fotografií Pivovaru Uhříněves: zdeČtěte také:
Pivní poznámky z jihu Čech - Jindřichohradecký orel
Pivní poznámky z jihu Čech – Jílovice
Pivní poznámky z jihu Čech – Český Krumlov, Svachova Lhotka, Žumberk

| Autor: Nemoderní pivař | Vydáno dne 29. 08. 2016 | 4889 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 766 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 226 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist