Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 85749x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 85089x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 81265x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 74894x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 70828x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 68758x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 62410x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 61787x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 61469x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 60906x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 59785x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 59080x)

Jaký byl pivovarský rok 2017Co se událo v českém pivovarském světě v roce 2017 ?


Nejzásadnější událostí roku 2017 ve světě hostinců bylo bezesporu zavedení Elektronické evidence tržeb a úplný zákaz kouření platící od května.

Zavedené velké podniky už měly dávno vlastní pokladní systém napojený na centrální počítač, případně i evidenci zásob, a jen ho rozšířily. Pro hospodu, která se jen tak tak držela nad vodou, to však byla značná finanční zátěž. Zdražení – to byla nejčastější reakce hospodských. Někteří však nepřiznávali, že důvodem bylo nejen neoblíbené EET, ale také zvýšení nákupních cen od výrobců piva. Ovšem obecně vzrostly ceny i ostatních vstupů, počínaje pohonnými hmotami konče potravinami.

Důsledkem je trend, že Češi přestávají chodit do hospod a raději popíjejí doma.

Další ranou pro provozovatele restauračních zařízení v Česku byl od května platící úplný zákaz kouření. Snad před každou hospůdkou tak vznikla předzahrádka či jen kout s pultíkem pro kuřiva chtivé zákazníky.
Prodej piva v hospodách prudce propadl. Na tento vývoj v průběhu roku 2017 zareagoval lídr pivního trhu: v říjnu Plzeňský Prazdroj zdražil plechovkové a lahvové pivo, čepované nechal beze změny.

Počet minipivovarů stále rychle narůstá. V roce 2017 jich vzniklo dalších pět desítek. Nic nenasvědčuje tomu, že by boom, který se nastartoval před několika lety, měl brzy skončit. Minipivovary rozšiřují kapacity, stěhují se do větších prostor (Mazák, Sentice). S počtem nových výrobních kapacit souvisí i nedostatek sládků.

V roce 2017 se vrátila pivovarská výroba do areálů, které museli před časem sládkové opustit.
Pondělí 6. února 2017. To bylo datum, které se nesmazatelně zapsalo do historie pivovarnictví v Uherském Hradišti. Po dlouhých 19 letech se totiž v Jarošově opět rozjela výroba piva.
Měšťanský pivovar v Kutné Hoře v Lorci zahájil 20. února provoz první várkou piva v rekonstruovaném pivovaru.
V bývalém pivovaru v Kamenici nad Lipou se po přestávce trvající 70 let opět vaří pivo. Otevření areálu proběhlo 28. října 2017.
Do budovy bývalého pivovaru v Hořicích se po více jak čtyřiceti letech vrátila výroba piva.
Nelze opomenout, že v areálu zaniklého branického pivovaru se usadil dříve létající pivovar Moucha.

Brněnský minipivovar Lucky Bastard změnil na jaře vlastníka. Koupila jej nově vytvořená společnost Czech Craft Beers, která plánuje výstavbu až deseti minipivovarů na jižní Moravě. Už v létě začal produkovat chmelový mok pivovar v brněnské čtvrti Medlánky.

Zajímavostí je jistě prosklená varna v novém staroměstském pivovaru U Supa či technologie minipivovaru ukrytá v prostorách lodi kotvící v Praze na řece Vltavě.

Stále rostl i počet tzv. létajících pivovarů, naopak některé se rozhodly přistát (Moucha, Nomád, Trilobit).

Pokračovala oblíbenost tzv. pivní turistiky. Lze s mírnou nadsázkou napsat, že výletníky už tolik netáhnou hrady, zamíří raději do místního pivovaru.

České minipivovary donutily ke změnám velké výrobce. Stává se běžným, že takový průmyslový pivovar začne produkovat určitý netradiční typ piva. Takže se pak třeba vedle desítky, ležáku a případně nějakého kvasničáku točí plošně i v hospodách, popř. ho prosadí do supermarketů. Po pšenici, radleru a cideru přišly do módy styly Ale či IPA.

Velké pivovary stále rozšiřují sítě koncepčních hospod.
Plechovky jsou čím dál oblíbenější. Lidé je kupují na chaty, do kempů, do parku i na zahradu. Plechovek přibývá na úkor podílu vratného skla. Boom plechovek přiměl některé pivovary k velkým investicím do stáčecích linek.

Velikonoční a jiné pivní speciály (za studena chmelené, z čerstvého chmele, svatomartinské atd.) i od větších výrobců mají stále více příznivců.

Spotřeba nealkoholického piva u nás opět vzrostla. Přibývá výrobců i značek. Pivovarníci si v poslední době pochvalují zejména rostoucí zájem o nealko pivní radlery.

Minipivovarská technologie se objevila i v areálech tzv. průmyslových pivovarů, například Litovli či Pardubicích.

Po čtvrtstoletí v čele opustil Budějovický Budvar Jiří Boček. V dubnu se stal novým šéfem Petr Dvořák, dřívější manažer Plzeňského Prazdroje.

V roce 2017 se nicméně objevily i špatné zprávy.
Mnohamilionová ztráta v účetnictví, dluhy, klesající odbyt piva, odchod některých zaměstnanců donutily Pivovar Vyškov zastavit výrobu.
Vychladly varny i některých minipivovarů: Brandýs nad Labem minipivovar Ondra, Hodonín Rodinný pivovar Hodonínský vojáček, Hutisko-Solanec - Balitovy valašské pivovary, později Segal, Praha minipivovar Nota Bene.
Historický Chýnovský pivovar šel v létě "k zemi".

Několik perliček k pousmání na závěr.
Na jaře zvedla ze židlí sládky slova prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov o tom, že zná jen několik dobrých piv a všechna ostatní z malých pivovarů jsou kyselá.
„Svobodná republika Liberland“ má své vlastní pivo Liberbeer z varen tisovského Krušnohora.
Pravicová ODS navrhla snížení spotřební daně u piva. Změna zákonné normy však parlamentem neprošla.
Do „lechtivé“ reklamy pivovaru Bernard se opřela Stínová rada pro reklamu. Na protest napsala dokonce otevřený dopis majiteli pivovaru.

| Autor: administrator | Vydáno dne 27. 12. 2017 | 25526 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 797 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 423 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist