Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2020: Praha minipivovar Panaczech, Praha minipivovar Prokopák, Mikropivovar Haďák Strakonice.

stávající provozy najdete zde >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 80804x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 79547x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 77028x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 70121x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 66126x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 63860x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 57458x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 57122x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 56899x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 56500x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 55295x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 54544x)

New England IPA, příběh zrodu *

Za kolébku piva New England IPA (ve zkratce NEIPA) je označován na světových pivních webech pivovar jménem Alchemist.Pivovar Alchemist naleznou pivachtivý cestovatelé ve městě Stowe ve státě Vermont ve Spojených státech amerických. Jde o významné celoroční turistické středisko v severovýchodních koutě země nedaleko kanadských hranic.

Vše ale začalo jinde, ve městě Waterbury. Zde manželé Jen a John Kimmichovi, kteří měli dlouholeté zkušenosti s provozem restauračních zařízení a, v případě Johna, i s výrobou piva, založili v listopadu 2003 malý městský bar, u kterého nechyběla pivovarská technologie.

Dva měsíce poté, co Kimmichovi otevřeli Alchemist, John uvařil první várku piva s názvem Heady Topper.

Zatímco se americké minipivovary předháněly v hodnotách hořkosti IBU, v Pivovaru Alchemist se pracovalo na jiném pivu IPA.

Okamžitá reakce zákazníků na ochutnávku nového piva byla zmatená. Podobnou IPu ještě nepili. Všichni hledali odpověď na stejnou otázku: „Co je to ?“.

Pivo mlhavé až zakalené. Hladký, smetanový pocit v ústech, na rozdíl od suchého, který byl znám u dosavadních piv typu IPA. S malou až žádnou hořkostí chmele na konci, tropická, šťavnatá spíše než klasicky hořká chuť.

Nejdříve John nevařil „Headyho“ po celý rok. Udělal ho dvakrát za rok, pak třikrát, čtyřikrát, pokaždé si pohrával s receptem.

Jak již pojmenování pivovaru napovídá, lze bez nadsázky napsat, že ve zdejších varnách nikdy nevládlo konzervativní soustředění na běžné americké ale či ležáky typu pils. Kimmich uvařil pro svůj bar i některé jiné typy piva, nicméně „tajemná“ double IPA pivovar proslavila.Hospoda ve Waterbury byla zpočátku jediným místem, kde jste si ji mohli ochutnat či koupit. Městečko s několika tisíci obyvateli se brzy stala Mekkou pro pijáky řemeslných piv.

Restaurační a pivovarnické podnikání rodiny Kimmichů se velice dařilo. Přišla však rána osudu.

Bouře Irene zasáhla východní pobřeží USA v srpnu 2011. Obvykle klidná řeka Winooski, kousek od hospody, nekontrolovatelně opustila své koryto a nemilosrdně zaplavila vše kolem.

Rodinný podnik se z katastrofy pomalu oklepal.

V červnu 2016 se výroba přestěhovala do zcela nových a větších prostor v asi 17 kilometrů vzdáleném městě Stowe.

Nadšenci a stoupenci si tak mohli opět koupit slavnou dvojitou IPA přímo u zdroje. Alchemist již není restaurační minipivovar, ale podnik zabývající se výrobou a distribucí piva. Uvnitř se nachází 3 500 hl varna, ochutnávková místnost a obchod se suvenýry.

Jako oficiální pivní styl pivo NEIPA Brewers Association (americká obchodní skupina spojující tisíce pivovarů, dodavatelů, distributorů, maloobchodníků a jednotlivců, zabývajících se výrobou či prodejem piva) neuznala. Na serveru Beer Advocate je chmelový mok Heady Topper hodnocen mezi nejlepšími pivy na světě.

Samozřejmě, že si „nového“ piva všimli nejdříve v pivovarech v okolí, tedy ve Vermontu. Přes poměrně náročnější výrobu, začali rychle NEIPu napodobovat. Proto byla původně snaha pojmenovat pivo podle místa, tedy Vermont IPA, ale název New England IPA se veřejnosti rychleji zažil. Nová Anglie je souhrnné pojmenování pro státy USA v jejich severovýchodním koutě.

Postupně se NEIPA rozšířila po celém východním pobřeží USA a pak vyrazila přes oceán k evropským pivovarníkům, včetně těch českých.


Prameny:
https://beerweb.cz/novinky/neipa-new-englad-ipa
https://alchemistbeer.com/
https://vinepair.com/wine-blog/what-is-new-england-ipa/

| Autor: administrator | Vydáno dne 30. 05. 2019 | 6056 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 661 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 12 910 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist