Novinky
Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Vznik piva typu India Pale Ale
(15. 03. 2011, 83208x)
Výroky o pivu
(21. 12. 2010, 82185x)
Energetická hodnota piva
(12. 02. 2008, 78869x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 72394x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 68425x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 66211x)
Neobvyklé názvy piv
(14. 12. 2011, 59904x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin
(09. 01. 2010, 59374x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 59116x)
Spolkla globalizace České pivo?
(03. 03. 2008, 58581x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 57455x)
Lodní pivovar AIDAblu
(01. 11. 2010, 56689x)

Morava má znovu klášterní pivovar

Do areálu kláštera cisterciaček v Předklášteří u Tišnova se po dlouhých 77 letech vrací výroba piva. V současnosti jde o jediný klášterní pivovar na Moravě. Provozuje jej akciová společnost Klášterní pivovar Porta Coeli. Projekt je mimořádný tím, že majetkový podíl v něm má i konvent cisterciaček. Nový pivovar vznikl v budově bývalých stájí hned vedle rozsáhlého historického klášterního pivovaru, v kterém se pivo vařilo naposledy v roce 1942.

Konvent cisterciaček „Porta Coeli“ založila královna Konstancie, vdova po Přemyslu Otakaru I. v roce 1230. Měl původně sídlit v Praze, ale po sérii výměn majetků byl klášter nakonec založen u Tišnova. Klášter dostal při svém založení řadu nadání včetně více než 20 lokalit ve svém okolí včetně Tišnova a dalších míst například u Jihlavy. Historie klášterního pivovaru zatím není podrobně zpracována. V době zřízení konventu se zde zřejmě ještě pivo nevyrábělo. Pivo ale vařili klášterní poddaní v Tišnově, Vémyslicích, Čejči nebo Knínicích. V Předklášteří byl pivovar nejpozději v roce 1628. Pro konvent měl především hospodářský význam. O století později se kapacita pivovaru pohybovala kolem 1760 sudů (asi 4000 hl piva) a zdejší pivovar byl zhruba stejně velký jako pivovar stejného řádu na Starém Brně.

Oproti tomu v Tišnově měšťané vařili ročně jen 342 sudů (766 hl). Pivovar v Předklášteří byl několikrát rekonstruován, například v roce 1894 se stavěly moderní sklepy za dnešní sýpkou. Správa velkostatku pivovar pronajímala jednotlivým sládkům a od roku 1907 Rolnické akciové společnosti pivovarní a sladovní v Černé Hoře. Ta zde měla svoji odbočku a vařila ročně maximálně cca 6000 hl piva. Výroba piva byla ukončena v roce 1942. Dnešní minipivovar stojí v budově bývalých stájí. Areál historického pivovaru je z větší části bez využití, na vstupní investici byl moc rozsáhlý.

Společnost Klášterní pivovar Porta Coeli má v současnosti 16 akcionářů. Myšlenka obnovit pivovarskou tradici v klášteře cisterciaček v Předklášteří vznikla v létě roku 2016. Pivovarníci na samém počátku projektu museli získat důvěru řádu. „Ač jde o podnikatelský záměr, tak klademe velký důraz na zodpovědnost a úctu k místu samému. Chceme vrátit život a činorodé dění do areálu kláštera. Faktu, že řád vstoupil do akciové společnosti majetkově svým finančním podílem, si nesmírně ceníme,“ uvedl jeden z akcionářů Radek Holešinský. Řád je klíčovým partnerem projektu, podílí se na rozhodovacích procesech a směřování pivovaru, má právo veta v důležitých otázkách, jako je vlastnická struktura společnosti a podobně. Podle správce klášterního majetku Jiřího Chrásta tak rozsáhlý areál s mnoha hospodářskými budovami nelze opravit a udržovat pouze z vlastních příjmů. „Chceme, aby budovy našly nové využití jak pro návštěvníky, tak i pro vlastní aktivity kláštera. Proto vítáme i zapojení externího kapitálu. Zvláště, když se záměr potká s tím, co je v souladu s cisterciáckým řádem, což fungující pivovar bezpochyby je,“ uvedl Jiří Chrást.

Nový pivovar na historickém místě se bude zaměřovat na spodně kvašená piva, zejména ležáky. „Dále půjde o speciality jako je například pozapomenutý Zwickl, či tzv. zimní ležák, tedy styl Bock. Jelikož se nechceme jen ohánět tradicí, rádi bychom nabídli zákazníkům do budoucna i sortiment zahraničních klášterních pivovarů, zejména ctíme tradici bavorských a belgických klášterů, se kterými v současné době navazujeme spolupráci,“ uvedl sládek z Předklášteří a jeden z akcionářů Jan Maláska, který chce spolupracovat i s klášterními pivovary v Čechách. „Máme nadstandardní vztahy s pivovarem cisterciáckého opatství v Oseku, se kterým plánujeme na podzim tohoto roku kooperační várku piva,“ uvedl Maláska, který se chce v budoucnu věnovat i pšeničným speciálům.

Letos nový pivovar uvaří vzhledem k termínu otevření asi 500 hl, v dalších letech vlastníci plánují růst, takže by se v horizontu deseti let mohla výroba rozšířit i do areálu od 40. let opuštěného historického pivovaru, který stojí v sousedství. „Vzhledem k zachovalým technologickým částem sladovny si pohráváme i s myšlenkou jejího případného obnovení,“ uvedl Maláska. Klášterní pivo se bude čepovat jak v areálu pivovaru, tak například v Tišnově, kde pivovarská společnost získala provoz restaurace Na Humpolce. Na celé jižní Moravě je v současnosti více než 50 minipivovarů a jejich počet roste. Specifická je situace na samotném Tišnovsku. Vedle sentického Kvasaru, který funguje už víc než čtvrtstoletí, jsou tři minipivovary v Tišnově a další v Lomnici. Jak se bude dařit tomu klášternímu v ostré konkurenci ukáže až čas. A ještě poznámka na závěr, pivo se známkou Vorkloster fajnšmekři mohli ochutnat už předtím než se v Předklášteří instalovala varna. První várky místní sládek dělal v radničním pivovaru v Jihlavě. Podnik tak zpočátku fungoval jako létající pivovar, než se v areálu konventu vše upravilo do výsledné podoby.


| Autor: Filip Vrána | Vydáno dne 19. 07. 2019 | 3970 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 736 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13 136 etiket českých pivovarů. Průběžně doplňováno. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2020

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist