Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Zdibský minipivovar, Minipivovar Petrovice, Luhačovice minipivovar Lázeňský, Pivovar Thrills Velké Pavlovice, Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyOsudy zaniklých pivovarů - Hradec Králové *


Začátkem 13. století král Přemysl Otakar povýšil Hradec nad Labem na město, v roce 1307 se stal věnným městem královny Elišky Rejčky, odtud pochází pojmenování Hradec Králové. Toho roku město obdrželo i právo mílové.

Na počátku 16.století bylo ve městě 47 malých měšťanských pivovárků, ale rostoucí požadavky na kvalitu piva jejich počet snížil. Špatným obdobím pro město a tím i pro zdejší pivovarnictví byly pruské války, během kterých byl roku 1762 Hradec vydrancován a vypálen.

S rozvojem technologií a rostoucím zájmem o pivo se, kolem roku 1830, zrodila myšlenka soustředit výrobu piva do velké, společné a moderně vybavené provozovny. Ve vojenském městě bylo stavění civilních budov zakázáno. Pivovar byl jednou z mála civilních staveb, které v Hradci v prostoru tehdejší vojenské pevnosti byly povoleny vystavět. Město koupilo místo po třech vyhořelých domech a podle plánů stavitele Bělského se začalo v roce 1844 stavět. První pivo bylo hotovo roku 1846, tehdy ještě metodou svrchního kvašení.

Od roku 1860 byl pivovar pronajímán.
V Kralovéhradeckém pivovaru se poprvé v roce 1865 začala používat technologie spodního kvašení. S tím souviselo budování nových sklepů. Vnějšek sklepů byl zdoben sochou patrona pivovarů krále Gambrina a čtyřmi reliéfy lví hlavy. Výstavba byla sice nákladná, ale sklepy se staly chloubou pivovaru.
V průběhu rakousko-pruské války roku 1866 byla výroba piva téměř zastavena a ukončen byla i nájemní smlouva.
Od té doby se pivovar už nepronajímal a zůstal ve správě měšťanů. Postupně byla ruční výroba nahrazena strojní.

V roce 1890 bylo zavedeno uměle chlazení.
Kvůli stále rostoucí potřebě vody bylo položeno potrubí vlastního vodovodu z řeky Orlice. Od roku 1880 se výstav pohyboval kolem 20 000 hl a ještě před koncem 19.století přesáhl hranici 50 000 hl uvařeného piva ročně.
Moderního elektrického osvětlení se dočkal pivovar v roce 1902.
Za první republiky se vařilo okolo 100 000 hl.
Vyhláškou ministryně výživy ze dne 3. července 1948 byl dnem 1. ledna 1948 znárodněn pivovar "Pravovárního měšťanstva v Hradci Králové" (majitel pravovárečné měšťanstvo). V roce 1961 přesáhl výstav 200 000 hl. V sortimentu byl např. Královéhradecký ležák 12 % světlý, Královéhradecká Jiskra 14 % světlý speciální ležák.

Dnem 1. 1. 1989 přešel veškerý majetek, práva a závazky společností Východočeské pivovary k. p. na nově založenou společnost Pivovary Hradec Králové s. p.. V roce 1990 bylo součástí s.p. celkem 23 provozoven. V roce 1996 v s.p. postupnou privatizací zbyly jen 4 pivovary - Nová Paka, Hlinsko, Broumov a Dobruška.
Královéhradecký pivovar byl v rámci restitučního zákona vrácen původním vlastníkům. Nejvíc piva, 302 000 hl, prodali v Hradci Králové v roce 1992.
V roce 1994 byla do provozu uvedena nová varna s denní kapacitou 315 hektolitrů z šesti várek.

Mimo domácí trh, který pivovar zásoboval osmi druhy piva, se dařilo pivovaru uplatnit i v zahraničí, v roce 1994 např . v Německu, USA, Litvě, Itálii a na Slovensku. Po otevření trhu s pivem výroba rychle rostla, jenomže v druhé polovině 90.let konkurenční tlak velkopivovarů, vlastněných zahraničními firmami, rostl. Královéhradecké pivo se začalo vytrácet i z hostinců „pod komínem“.

V roce 1995 byl výstav už pouze 160 000 hl, z toho 19 % pivovar vyvezl (na Slovensko 95 %, zbytek do SRN, USA a Pobaltí). Hospodaření roku 1995 skončilo mírnou ztrátou. Vyráběli osm druhů piva - 65 % výroby tvořila desítka, 20 % dvanáctka.

V roce 1996 zavedl pivovar u celého sortimentu jednotné označení Královský lev. Tehdy se vařilo: Královský Lev 12 světlý ležák, Královský Lev Votrok 11 světlý ležák, Královský Lev Standard 10 světlé výčepní, Královský Lev Melita 10 (světlé se sníženým obsahem cukru), Královský Lev TIR (světlé nealkoholické), Královský Lev Lvíček 8 světlé, Královský Lev Negra tmavé výčepní, Královský Lev Kalich 14 světlý ležák.

V roce 1996 u příležitosti 130.výročí bitvy u Hradce Králové vydal pivovar speciální sérii etiket s vyobrazením dobových vojáků: Myslivec 10 % světlé výčepní, Pěšák nealkoholické světlé, Hulán 12 % světlý ležák; Husar 8 % světlé lehké, Kanonýr 10 % tmavé výčepní, Generál 14 % světlý speciální ležák, Kyrysník 11 % světlý ležák.

V roce 1997 poklesla výroba už o 30 %. Kromě poklesu prodeje tížily pivovar i vysoké dluhy z minulých let. Akceschopnosti podniku neprospívalo ani složité majetkové uspořádání. Právovárečný pivovar a.s. měla pouze milionové základní jmění a jejími akcionáři bylo družstvo právovárečníků, které vlastnilo veškerou technologii pivovaru, a veřejná obchodní společnost právovárečníků, které patřil nemovitý majetek pivovaru. Bez vstupu kapitálu podnik neměl perspektivu.

Jako mnoho jiných obdobně velkých českých pivovarů, směřovaly investice počátku 90.let do technologie, marketingu, podpory prodeje. Úvěry u bank s pozdějším poklesem odbytu bylo těžší splácet. Už během roku 1998 se majitelé snažili o prodej pivovaru.
Management v roce 1999 jednal se dvěma vážnými zájemci z tuzemska. Boj o záchranu pivovaru však skončil neúspěchem.
Po stopětaapadesáti letech se v pivovaru na Velkém náměstí přestalo vařit pivo. Padesát zaměstnanců dostalo koncem června 1999 výpověď. Od té doby byl objekt uzavřen. Pivovar byl sice dobře technicky vybaven, ale oproti ostatním měl několik nevýhod. Stál totiž v centru města na velmi malé ploše. Měl vysokou spotřebu energie, například náklady rostly jenom tím, že se pivo muselo mnohokrát přečerpávat z patra do patra. Nákladná byla také doprava sudů či přepravek do skladů umístěných na kraji města.

Přestože pivovar zastavil výrobu, pivo pod značkou Královský lev ze světa nezmizelo. Od roku 1999 se vařilo dál v pivovaře v Havlíčkově Brodě, který měl o královéhradeckou značku zájem. Její majitel, státní podnik Pivovary Hradec Králové, však prodej značky neodsouhlasil. Výroba Královského lva trvala jen několik měsíců.

Čtyři obří pivovarské tanky o objemu tisíc hektolitrů odvezli dělníci v lednu 2000 z přízemí někdejšího pivovaru. Při odvozu bylo nutno vybourat část stěny, protože uvnitř pivovaru nebylo možno s tanky nijak manipulovat.
Firma HK Centrum, která od Komerční banky získala areál bývalého pivovaru, nabídla dne 19.4.2000 na schůzce místní radnici jeho odprodej. Radnice o koupi pivovaru usilovala již v roce 1999, banka však pivovar odprodala soukromé firmě.
Ovšem do pivovaru se v roce 2001 opět přece jen vrátilo pivo. Svou podnikovou prodejnu zde totiž otevřel pivovar Klášter.

Hradecká radnice přijala v červenci 2001 nabídku firmy HK Centrum a koupila od ní za čtyřicet milionů korun chátrající objekt. V létě 2003 zůstaly budovy pivovaru stále nevyužity. Následně úřady rozhodly, že do budov bývalého pivovaru se nastěhují krajské hejtmanství a další instituce.
Historické centrum Hradce Králové tak po náročné rekonstrukci získalo nový veřejný prostor s multifunkčními budovami. Komplex, který vznikl modernizací a dostavbou bývalého městského pivovaru, budovala společnost Skanska od dubna roku 2005 do října 2007. Dne 26. listopadu 2007 se první krajští úředníci začali stěhovat do nového hejtmanství.

Královéhradecký sládek Milan Rambousek přišel s nápadem, že bude v novém administrativním centru vařit pivo přímo před očima návštěvníků. Zkušený pivovarník již na konci devadesátých let v nedalekém právovárečném domě vařil vlastní chmelový mok.

Rambouskovo zařízení mělo kapacitu 120 litrů měsíčně. Minipivovar vedle recepce sídla kraje v levém rohu Pivovarského nádvoří zabíral zhruba 25 metrů čtverečných. Pivovar v takových prostorech byla u nás naprostá rarita.

Necelých 300 litrů dvanáctistupňového piva s přídavkem kaštanového medu, téměř 90 litrů tmavé patnáctky a 84 litrů speciálního dýňového piva. Takový byl výsledek dne 19.12.2007 zahájeného prvního „ostrého“ vaření. V místech zaniklého Měšťanského pivovaru se tak opět linula vůně sladu. Zrodilo se Eliščino královské pivo.

Postupně podnik přešel do formy zakázkové výroby, kdy bylo pivo vyráběno až na základě objednávky firem nebo institucí. Velikost pivovárku a ekonomické podmínky větší produkci nedovolovaly. K běžným konzumentům se tak pivo nedostalo. Což trochu popíralo prvotní myšlenku pivovaru, kdy si měli návštěvníci Hejtmanství v lahvích odnášet nápoj jako suvenýr.

V roce 2016 byl provoz uzavřen, technologie byla přestěhována do Pivovaru Pardubice.Zdroje: Lenka Novotná: Právovárečné měšťanstvo v Hradci Králové do roku 1948, 2009

| Autor: administrator | Vydáno dne 16. 09. 2020 | 3281 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 063 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

gold escort hatun adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli escort
gold escort bayan adana escort bayan çukurova escort bayan seyhan escort bayan yüreğir escort bayan adıyaman escort bayan besni escort bayan gölbaşı escort bayan kahta escort bayan afyon escort bayan bolvadin escort bayan dinar escort bayan sandıklı escort bayan aksaray escort bayan eskil escort bayan gülağaç escort bayan ortaköy escort bayan amasya escort bayan merzifon escort bayan suluova escort bayan taşova escort bayan ankara escort bayan çankaya escort bayan keçiören escort bayan yenimahalle escort bayan antalya escort bayan alanya escort bayan kepez escort bayan muratpaşa escort bayan ardahan escort bayan çıldır escort bayan göle escort bayan hanak escort bayan artvin escort bayan arhavi escort bayan borçka escort bayan hopa escort bayan aydın escort bayan efeler escort bayan nazilli escort bayan söke escort bayan balıkesir escort bayan altıeylül escort bayan edremit escort bayan karesi escort bayan bartın escort bayan amasra escort bayan kurucaşile escort bayan ulus escort bayan bayburt escort bayan aydıntepe escort bayan demirözü escort bayan bilecik escort bayan bozüyük escort bayan osmaneli escort bayan söğüt escort bayan bursa escort bayan gerede escort bayan göynük escort bayan mudurnu escort bayan çanakkale escort bayan biga escort bayan çan escort bayan gelibolu escort bayan çankırı escort bayan çerkeş escort bayan ılgaz escort bayan şabanözü escort bayan çorum escort bayan alaca escort bayan osmancık escort bayan sungurlu escort bayan diyarbakır escort bayan bağlar escort bayan kayapınar escort bayan yenişehir escort bayan düzce escort bayan akçakoca escort bayan gölyaka escort bayan kaynaşlı escort bayan edirne escort bayan ipsala escort bayan keşan escort bayan uzunköprü escort bayan erzincan escort bayan refahiye escort bayan tercan escort bayan üzümlü escort bayan erzurum escort bayan aziziye escort bayan palandöken escort bayan yakutiye escort bayan eskişehir escort bayan odunpazarı escort bayan sivrihisar escort bayan tepebaşı escort bayan gaziantep escort bayan nizip escort bayan şahinbey escort bayan şehitkamil escort bayan giresun escort bayan bulancak escort bayan espiye escort bayan tirebolu escort bayan gümüşhane escort bayan kelkit escort bayan kürtün escort bayan şiran escort bayan hatay escort bayan antakya escort bayan defne escort bayan iskenderun escort bayan ısparta escort bayan eğirdir escort bayan şarkikaraağaç escort bayan yalvaç escort bayan istanbul escort bayan bağcılar escort bayan esenyurt escort bayan küçükçekmece escort bayan izmir escort bayan bornava escort bayan buca escort bayan karabağlar escort bayan kahramanmaraş escort bayan dulkadiroğlu escort bayan elbistan escort bayan onikişubat escort bayan karabük escort bayan eskipazar escort bayan safranbolu escort bayan yenice escort bayan karaman escort bayan ayrancı escort bayan ermenek escort bayan sarıveliler escort bayan kars escort bayan kağızman escort bayan sarıkamış escort bayan selim escort bayan kastamonu escort bayan cide escort bayan taşköprü escort bayan tosya escort bayan kayseri escort bayan kocasinan escort bayan melikgazi escort bayan talas escort bayan kilis escort bayan elbeyli escort bayan musabeyli escort bayan polateli escort bayan kırıkkale escort bayan delice escort bayan keskin escort bayan yahşihan escort bayan kırklareli escort bayan babaeski escort bayan lüleburgaz escort bayan vize escort bayan kırşehir escort bayan çiçekdağı escort bayan kaman escort bayan mucur escort bayan kocaeli escort bayan darıca escort bayan gebze escort bayan izmit escort bayan konya escort bayan karatay escort bayan meram escort bayan selçuklu escort bayan kütahya escort bayan gediz escort bayan simav escort bayan tavşanlı escort bayan malatya escort bayan battalgazi escort bayan doğanşehir escort bayan yeşilyurt escort bayan manisa escort bayan akhisar escort bayan turgutlu escort bayan yunusemre escort bayan mardin escort bayan artuklu escort bayan kızıltepe escort bayan midyat escort bayan muğla escort bayan bodrum escort bayan fethiye escort bayan milas escort bayan nevşehir escort bayan avanos escort bayan gülşehir escort bayan ürgüp escort bayan nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bayan bor escort bayan çiftlik escort bayan ulukışla escort bayan ordu escort bayan altınordu escort bayan fatsa escort bayan ünye escort bayan osmaniye escort bayan bahçe escort bayan düziçi escort bayan kadirli escort bayan sakarya escort bayan adapazarı escort bayan akyazı escort bayan serdivan escort bayan samsun escort bayan atakum escort bayan bafra escort bayan ilkadım escort bayan sinop escort bayan ayancık escort bayan boyabat escort bayan gerze escort bayan sivaslı escort bayan şarkışla escort bayan suşehri escort bayan yıldızeli escort bayan tekirdağ escort bayan çerkezköy escort bayan çorlu escort bayan süleymanpaşa escort bayan tokat escort bayan erbaa escort bayan niksar escort bayan turhal escort bayan trabzon escort bayan akçaabat escort bayan araklı escort bayan ortahisar escort bayan uşak escort bayan banaz escort bayan eşme escort bayan sivaslı escort bayan van escort bayan erçiş escort bayan ipekyolu escort bayan tuşba escort bayan yalova escort bayan altınova escort bayan çiftlikköy escort bayan çınarcık escort bayan yozgat escort bayan akdağmadeni escort bayan sorgun escort bayan yerköy escort bayan zonguldak escort bayan çaycuma escort bayan devrek escort bayan ereğli escort bayan
escort gold escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj escort avanos masaj escort gülşehir masaj escort ürgüp masaj escort niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist