Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyTop články
Výroky o pivu *
(21. 12. 2010, 91611x)
Vznik piva typu India Pale Ale *
(15. 03. 2011, 91526x)
Energetická hodnota piva *
(12. 02. 2008, 86235x)
Hoegaarden
(12. 01. 2009, 80565x)
Historie pivovaru Heineken *
(23. 02. 2010, 76377x)
Bohové piva *
(17. 04. 2010, 75044x)
Pivo Tactical Nuclear Penguin +
(09. 01. 2010, 67231x)
Český chmel
(26. 05. 2008, 66882x)
Speciální piva Samuel Adams
(09. 11. 2008, 65113x)
Sahti *
(24. 08. 2009, 63433x)
Pivovar Hoppy Dog Ostrava *
(30. 11. 2016, 43325x)
Pivní plechovky
(10. 01. 2009, 35170x)
Bock
(02. 03. 2009, 24775x)

Pivovary versus koronavirus aneb rok 2020


Pro české pivovarnictví, pro celou Českou republiku, pro celý svět bude navždy rok 2020 spojován s počátkem pandemie koronaviru.

Ale začneme ještě v době, kdy Evropané žili v mylném domnění, že neznámý vir zůstane záležitostí asijskou.

V bývalé elektrárně Plzeňského Prazdroje začali budovat v prosinci 2019 experimentální Minipivovar Proud. Do zkušebního provozu byl uveden v prosinci 2020.

V lednu 2020 ukončil provoz známý pražský Novoměstský pivovar.

Na začátku listopadu 2019 se „domovarníkům“ podařilo do vládního daňového balíčku prosadit, aby mohli uvařit ročně bez daně 2 000 litrů piva místo dosavadních 200 litrů. Zákon začal platit od 1. ledna 2020.

Plzeňský Prazdroj v kampani v únoru upozornil na to, že ukončil prodej piva Gambrinus v PET lahvích.

Na počátku února 2020 vyšlo najevo, že pivovar v Koutě na Šumavě byl uzavřen a uvnitř se kazily poslední zbytky piva. Firma, která pivovar provozovala, spadla do úpadku. Krajský soud v Plzni stanovil insolvenčního správce a pivovar šel do prodeje.

Uctít památku náhle zesnulého prezidenta Rodinného pivovaru Chodovar Jiřího Plevky mohla veřejnost 23.1. v návštěvnickém centru chodovoplánského pivovaru.

Na pokračující pokles prodeje čepovaného piva velké pivovary zareagovaly mj. tak, že propagují řetězce „svých“ restaurací, které zahrnují už téměř dvě stovky podniků. Některé provozují přímo, jiné mají formu franšízy.

Budvar uvedl na trh nové pivo s názvem Budvar 33, kterým z nasládlé klasiky přešel na moderní hořkost. Podobně Radegast přišel s pivem Ratar.

V roce 2020 se rozšířil trend, kdy výrobci piva přijdou s recepturou na nějaký speciál a vyrobí jej společně. Nejčastěji jde o kooperaci minipivovarů, ale objevují se i případy, kdy jdou do podobné iniciativy i ti největší hráči na trhu.

Koronavirus se začal s koncem zimy rychle rozšiřovat po ČR.

Vláda vyhlásila nouzový stav, který se dotýkal nejen organizátorů různých společenských akcí, ale také majitelů a provozovatelů restaurací a hospod. Ti nesměli pouštět do svých zařízení konzumenty od 20 do 6 hodin ranních. Některé hospody změnily provozní dobu, jinde přistoupili k dočasnému uzavření.
Po omezení provozu přišel od 14.3. úplný zákaz. Tvrdou ránu kvůli šíření koronaviru pocítili všichni hospodští a majitelé pivnic. Měli často sklady plné piva a dalšího zboží. Řada z nich proto již při prvním omezení provozu zavedla prodej přes okno či nouzový rozvoz piv. Pivnice najednou řešily i další nečekaný problém: nedostatek PET lahví, ve kterých by zlatavý mok předávaly zákazníkům.
Zavřené hospody zamávaly s produkcí pivovarů. Místo čepovaného lidé pili z lahví a plechovek. Velké pivovary většinou zastavily linky na stáčení piva do sudů.
Pivovar Litovel musel dokonce na nějakou dobu zastavit výrobu piva zcela, protože byl v uzavřené oblasti s velmi vysokým výskytem nakažených.
Pivovary nové pivo zatím nevařily, raději se snažily prodat zásoby před zkažením.
Minipivovary, které spíše zásobovaly koncové zákazníky, byly relativně v klidu. Některým se navíc jejich odbyt dokonce mírně zvýšil. Ty orientované na zásobování restaurací byly na tom hůře.
Pivovárky nebo zavřené hospody lidem nabízely koupi poukazů na pozdější konzumaci.
V době tzv.lockdownu se na scéně objevil celý zástup webů, které se pokoušely pomoci minipivovarům a hostincům. Na sociálních sítích se v rámci „pivní solidarity“ šířily informace o místech a časech prodejních okének. Češi v době virové krize zachraňovali svoje pivovary.
Pivo se začalo více prodávat přes internet, pivovary si zřídily e-shopy.
S útlumem se lépe vypořádaly malé pivovary než ty velké. Vařily omezeně a prodávaly jen přes okénko či prodejní sítě. Pro ty, jež neprovozovaly vlastní hospodu, to byla tenkrát spíše výhoda. Znamenalo to nižší náklady.
Daleko hůře situace postihla velké pivovary, které jsou zvyklé na zavedené postupy při prodeji a nemohly rychle reagovat na aktuální situaci. Ti největší výrobci museli zlikvidovat až stovky tisíc hektolitrů navařeného piva za přítomnosti státních úředníků z Celní správy.
Novinkou se staly samoobslužné budky s čepovaným pivem. Nejvíce se jich vyrostlo na Prostějovsku.

V druhé polovině dubna začal počet nakažených klesat.

S vlnou uvolnění koronavirových zákazů přišlo i otevření oblíbených venkovních zahrádek od 11.5. Příliv hostů ovšem zpomalilo špatné počasí. Někteří restauratéři nechali své podniky zavřené nadále a čekali až na otevření vnitřních prostor, provoz zahrádky je neuživil. Do útrob hospůdek se pivař podíval až 25.5.

Restaurace a hospody sice otevřely, ale hosté i tak chyběli. Nejhorší situace byla v místech, které jsou závislé na zahraničních turistech, zejména v Praze a Karlových Varech. Některé podniky snížily ceny na úroveň tuzemských návštěvníků, jiné zavřely zcela. A tak si český konzument mohl užít piva v restauracích, kde ještě před pár měsíci byly slyšet pouze cizí jazyky.

Tuzemské pivovarnictví kvůli koronaviru a souvisejícím vládním opatřením evidovalo za březen až květen ztrátu přes 4,7 miliardy korun.

Od 1. května 2020 v prodeji piva byly uplatňovány dvě sazby DPH. Snížená 10 % sazba DPH byla aplikována pro točené pivo konzumované v restauračním zařízení. Na balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurační zařízení byla nadále aplikována základní 21% sazba DPH. Nealkoholická piva byly nadále zařazené do snížené 15% sazby DPH s výjimkou nápojů podávaných ve stravovacích zařízeních, což od 1. května 2020 podléhalo 10% sazbě DPH. Zavedení novely Zákona o DPH provázely zpočátku zmatky v uplatňování různých sazeb.

Pivovarům Lobkowicz se v roce 2020 nedařilo. Byly v téměř půlmiliardové ztrátě. V červenci se zveřejnila zpráva, že pivovar Uherský Brod ukončil provoz. Brodské pivo se začalo vařit v Černé Hoře. V listopadu se pivaři dozvěděli o uzavření pivovaru Klášter Hradiště nad Jizerou. Značka měla přejít do hlineckého podniku skupiny.

Pivaři se v době pandemie definitivně přemístili z uzavřeného výčepu do obýváků. Když nakupovali pivo, potvrdili letitý trend a stále častěji sáhli po plechovkách. Pivovary, které v minulých letech investovaly do linek s plechovkami, mohly jásat. Hliníkový obal je totiž jediný, který dlouhodobě roste na úkor všech ostatních, počínaje klasickou skleněnou lahví a PET lahví konče. Rovněž minipivovary hledaly nové cesty odbytu. Jednou z nich bylo právě stáčení piva do plechovek. Pořízení vlastní linky bylo ale dost nákladné, nově se však objevila na trhu možnost nechat si nápoj stočit a zavíčkovat u externího partnera. Velká část minipivovarů tuto možnost využila.

Červen roku 2020 byl tím nejdeštivějším a nejstudenějším za posledních několik let, což významně ovlivnilo počínající letní sezonu, která je pro každý pivovar velmi důležitá. Červenec už byl lepší, po krizi se ukazovalo, že se lidé chtěli potkávat a chodit do hospod.
Pivní festivaly se v roce 2020 téměř nekonaly.

Flekovské pivo už není jen černé. U Fleků poprvé od roku 1843 uvařili světlou „třináctku“. Naražena byla v září a měla přilákat hlavně tuzemské pivaře.
V záři pražský Jihoměstský pivovar zamířil do insolvence, kvůli pandemii i sporům majitelů. Zavřela i plzeňská restaurace Beer Factory.

Pivovarníci po letech hojnosti vystřízlivěli. Pokles odvětví následoval po rekordním roce 2019. Už minulý rok se však prohloubil dlouhodobý trend, kdy se mnohem víc piva prodalo v obchodech než v restauracích. Podíl hospod na celkovém odbytu klesl na 35 procent.


Díky uspěchanému prázdninovému rozvolnění a volbami ovlivněnému nezpřísnění pravidel se koronavirová krize vrátila s podzimem.

Vládním opatřením musely restaurace od 24.9. kvůli šíření koronaviru zavírat ve 22:00.
Nastupující druhá vlna koronavirové epidemie opět dopadla na hospody. Ačkoliv ještě v září vláda nesáhla k zavření podniků, některá místa, jindy turisticky vytížená, se téměř vylidnila a hospodští tak pociťovali opětovný propad tržeb.

Některé velké pivovary (Budvar, Staropramen) i přes odbytovou krizi své produkty od října kupodivu zdražily.

Nová vlna onemocnění se stala prudší než jarní. Přispělo k tomu negativně také často zmatečné rozhodování vlády a nezodpovědně sobecké chování mnohých Čechů.
Stravovací zařízení musely od 14.10. zůstat zavřené, začal platit i zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.
Od 3.12. proběhlo opětovné otevření hospod. Po zhoršení epidemiologické situace však od 9.12. hospodští museli hosty vyprovodit s úderem osmé hodiny. Státní úřady poté od 18.12. znovu restaurační zařízení zavřely zcela.
Pivovary opět čelily covid krizi, podzim byl oproti jaru ještě horší. Odbyt pivovarů prudce klesl, ztráty rostly malým i velkým.

O spotřební daň za neprodané pivo mohly pivovary požádat až do konce roku. Pivo tehdy bylo neprodejné z důvodu blížícího se konce trvanlivosti a řada pivovarů se jej proto rozhodla zlikvidovat. Přitom však už z tohoto piva platily spotřební daň. Nařízení bylo následně prodlouženo i na další období.

Do konce roku 2020 si český pivař na točené pivo do hospůdky díky šíření viru dojít nemohl.

Kolik pivovarů první rok pandemie nepřežilo by se mělo upřesnit až po otevření hostinců v roce 2021.

| Autor: administrator | Vydáno dne 02. 01. 2021 | 2125 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 13916 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

Historie hostinců

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist