Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Zdibský minipivovar, Minipivovar Petrovice, Luhačovice minipivovar Lázeňský, Pivovar Thrills Velké Pavlovice, Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPříběhy znovuzrozených pivovarů - Kácov *


Městečko Kácov se nachází v malebné krajině Středního Posázaví. První zmínka o zdejší výrobě piva je z roku 1457, tehdy městečko vlastnil rod Košínů. Svým přesně doloženým vznikem je tak kácovský pivovar jedním z nejstarších u nás, a to i proto, že jeho umístění na levém břehu Sázavy se po staletí nezměnilo.
Roku 1726 získala kácovské panství s pivovarem Anna Maria, velkovévodkyně Toskánská, čímž se Kácov dostal do područí vládnoucí habsburské dynastie, kde setrval až do rozpadu monarchie.

Během tohoto období v něm došlo k několika modernizacím. Nejprve byla v roce 1882 kompletně zrekonstruována původní 48 hl varna a topeniště firmou Novák & Jahn, aby pak na prahu první světové války proběhla kompletní přestavba pivovaru po stránce stavební i technologické.Pivovar nebyl nikdy pronajímán, vrchnost ho vždy provozovala ve vlastní režii. Habsburský majetek byl po vzniku ČSR zkonfiskován, od roku 1922 působí podnik ve vlastnictví státu. Už tenkráte se tu vařilo pivo Hubertus. Během první republiky produkce nepřevyšovala 5 000 hl.

V roce 1948 v Kácově proběhlo znárodnění, následně byl provoz součástí podniků: 1948-1952 Středočeské pivovary n.p., 1953-1954 Benešovské pivovary n.p., 1955-1957 Středočeské pivovary n.p.

V roce 1957 uvařil posledních 844 hl piva, tudíž po rovných pětistech letech nepřerušené činnosti. Po celou dobu své existence byl regionálně orientován, jeho výstav se pohyboval v řádech tisíců hektolitrů. Maxima dosáhl v hospodářském roce 1911/12, a to 8 128 hl. Technologie pivovar opustila, areál byl v době socialistické republiky účelově využíván a postupně chátral.


V dezolátním stavu ho v roce 1991 koupila firma Adoss Assistance (pražští podnikatelé Jiří Kapinos a Václav Šindýlek), provedla nezbytné rekonstrukce a již o dva roky později zde po dlouhých šestatřiceti letech uvařila první várku. Plný provoz začal roku 1995. V témže roce pivovar vyrobil 3 000 hl.

Hostinec byl zprovozněn v bývalém sladovnickém humně. Vyráběla se světlá desítka běžná i kvasnicová, dvanáctka a tmavé pivo, vše s označením Kácovské pivo. Pivo se vozilo do několika posázavských hospod, ale i do vlastního pražského hostince U Bergnerů na Vinohradech.

Kvůli finančním problémům však společnost skončila v konkurzu. Provoz ukončil činnost na podzim roku 1996. Technologie pivovaru byla pro tentokrát naštěstí zakonzervována.

Rokem 2001, kdy objekt koupila firma DAVEP, s. r. o. (David Hořejší a Aleše Veselý) a sládek Dušan Krankus zde 9. listopadu uvařil první várku světlého výčepního piva, začala další éra pivovaru.

Překážkou bylo zpočátku stáří technologie, na jejíž nákup si potřebovali půjčit. Zařízení bylo osm let staré, což bylo pro banky příliš. Nakonec nezbylo nic jiného, než se obrátit na leasingovou společnost, která úvěr poskytla s ročním úrokem 25 %.

Do dubna 2002 získali noví majitelé 12 hospod nejen v nejbližším okolí, ale dokonce i dvě v hlavním městě. Jen malou část produkce prodali ve své vlastní hospůdce v areálu pivovaru. Popularitu si restaurace získala nejen kvalitním pivem, ale i cenou, která byla oproti zavedeným značkám čepovaným v městečku podstatně nižší. Majitelé hodlali využít i strategickou polohu pivovaru, který se nachází přímo u řeky Sázavy v blízkosti jezu a hlavně vodáckého tábora.


Zvýšená hladina Sázavy v srpnu 2002 zatopila sklepy a stáčírny pivovaru do výše 2 metrů. Nespoutaná řeka činnost pivovaru v druhé polovině roku výrazně zbrzdila. Výroba byla omezená, zhruba měsíc nemohli zásobovat. Tanky, které byly pod vodou, museli vylít. Zhruba do konce roku dávala společnost pivovar dohromady tak, aby byl připraven na další sezónu.

Výstav pivovaru za rok 2002 dosáhl 2 620 hl. Nejvíce na odbyt šla desítka, té se prodalo kolem 80 %. Pravidelným sortimentem byla rovněž dvanáctka, jejíž prodejnost tvořilo zbývajících 20 %. Na Velikonoce a Vánoce uvařili třináctistupňový tmavý ležák.

Od ledna 2003 najeli v pivovaru na běžný režim. Voda se však vrátila. V zimě 2003 se do objektu dostalo asi 40 cm, situace byla zpacifikovaná během týdne. V prosinci 2003 se v Kácově dala ochutnat i speciální tmavá čtrnáctka. Rok 2003 skončili s produkcí 4 050 hektolitrů piva.
V pivovarské hospodě Šalanda v květnu 2004 točili kvasnicovou světlou desítku za 10 Kč a dvanáctku za 12 Kč. Pivo zde bylo rovněž prodáváno v 1,5 l PET lahvích stočené přímo z tanku.

Majitelé pivovaru na jaře 2004 do vlastnictví získali budovy, v nichž byli doposud v pronájmu, a tak se na konci května mohli pustit do technologických úprav. Společnost vlastnící pivovar byla od května 2004 přejmenovaná na Pivovar Kácov s.r.o.

Pivovar postupně získával novou podobu. Jeho majitelé na podzim 2004 ukončili první část rekonstrukce, která zahrnovala rozšíření ležáckého sklepa, vznik nové spilky a stanice na výrobu kvasnic či obehnání dvora zdí. Výroba piva v roce 2004 vystoupala na 4 619 hektolitrů.

Na velikonoční svátky roku 2005 pivovar opět uvařil tmavou čtrnáctku. Zvýšená hladina řeky Sázavy nadělala v březnu 2005 starosti pivovaru, kde do výše jeden a půl metru zaplnila sklepy, stáčírnu piva a přilehlé sklady. S výrobou, která nemohla být obnovena, pomáhaly okolní pivovary. V jejich provozech se vymývaly sudy a následně plnily dovezeným kácovským pivem.

V restauraci pivovaru jste v září 2005 koupili půllitr nefiltrované desítky stále za 10 Kč a nefiltrovaného světlého ležáku za 12 Kč. Speciální vánoční pivo - černá 14 byla na čepu v restauracích od 16. prosince 2005. Výstav roku 2005 vyskočil na 5 135 hl piva.


Pivovar byl opět během povodní v březnu 2006 zaplaven. Tentokrát voda dosáhla ve sklepích 4-5 metrů a zalila i podvarní, spilku, filtraci, restauraci a dvůr. Škody na pivu a technologii byly značné.
Od 15.12.2006 začali čepovat třináctistupňový tmavý speciál, kterého navařili sto hektolitrů. Pivovar roku 2006 zvedl výstav na 7 000 hl. Hlavními zákazníky byly hospody v okolí, ale také v Praze.

Původní dvounádobová měděná varna o objemu 30 hl várky z devadesátých let 20.století instalovaná Pacovskými strojírnami byla v roce 2007 demontovaná a následně sestavená v pivovaru Tambor ve Dvoře Králové nad Labem. Ta nová, rovněž měděná dvounádobová o objemu 90 hl, pocházela ze švýcarského pivovaru.

V pivovarském hostinci v Kácově jste na velikonoční svátky roku 2007 mohli ochutnat světlou desítku (0,5 l za 10 Kč), světlou dvanátku (0,5 l za 12 Kč) a tmavou třináctku (0,5 l za 16 Kč). Výhradně tuzemský výstav roku 2007 dosáhl 11 000 hl piva Hubertus.

V dubnu 2008 dodávali chmelový mok sedmdesáti regionálním odběratelům. Všechny vyráběné druhy piva se prodávaly jako nepasterované, ošetřené pouze mikrobiologickou filtrací a nebyly v něm žádné stabilizační, ani jiné chemické látky. V pivovaru došlo na jaře 2008 k rekonstrukci spilky a instalaci nových kvasných kádí, kompletní rekonstrukci dopravy sladu a chystala se výstavba nového oddělení ležáckého sklepa. Na konec roku 2008 pivovar tradičně uvařil 14° černý Vánoční ležák .

Řeka Sázava v březnu 2009 opět zatopila pivovar a kromě toho, že podmáčela zdi, kontaminovala várku piva.
V Kácově v pivovaru se v listopadu 2009 čepovala světlá desítka za 12 Kč a světlá dvanáctka za 14 Kč.
V prosinci 2009 pivovar uvedl na trh jantarovou Mikulášskou šestnáctku.

Řeka Sázava se držela 4.6.2010 v Kácově na druhém povodňovém stupni. Nakonec dosáhla až na práh, ale dovnitř pivovaru se naštěstí nedostala.
Až o čtyřicet procent zvýšili v Kácově v roce 2010 prodej piva. Důvodem bylo i to, že se před rokem přestalo vařit pivo Dačický v Kutné Hoře, které patřilo společnosti Heineken. Kácov s pivem Hubertus tak zaplnil díru na trhu. Odběratele ale lákaly i nevysoké ceny. Udržet úroveň kvality piva a úspěšně rozjet stáčírnu skleněných lahví, to byly v roce 2010 prvořadé úkoly nového sládka v kácovském pivovaru Josefa Zvoníka.

V červnu 2011 již pivovar distribuoval pivo 10° a 12° v nepasterizované a filtrované formě ve skleněné lahvi o objemu 0,5 l. Plastové láhve zůstaly pro kvasnicové pivo, které z důvodu trvanlivosti prodávali jen ve zdejší hospodě.

Pořádnou díru „do světa“ udělal pivovar uzavřením partnerství s fotbalovým klubem Viktoria Žižkov. Reklama na dresech a hesla na bannerech okolo hrací plochy se nedaly přehlédnout. Fanoušci Viktorky tak při zápasech pod televizní věží měli možnost ochutnat pivo Hubertus. Úspěch v podobě postupu žižkovských fotbalistů do nejvyšší fotbalové soutěže v ČR v červnu 2011 však oboustranně výhodnou spolupráci paradoxně přibrzdil. Jak už název napovídal, v Gambrinus lize bylo místo pouze pro jeden pivovar.

Před Velikonocemi roku 2012 firma rozšířila tradičně nabídku o třináctistupňový tmavý speciál, poprvé se začalo toto pivo jako filtrované stáčet také do skleněných lahví a distribuovat prostřednictvím jednoho z obchodních řetězců po celé ČR. A to dokonce v kartónových obalech, v takzvaném rodinném balení po šesti kusech.
Absolutní novinkou, se kterou Kácovští vyrukovali před Velikonocemi 2012, byl světlý ležák Medium 11.
Od července 2012 bylo možné koupit lahvové pivo Hubertus také v prodejnách Tesco, a to zejména v jihovýchodní části středočeského kraje. Od 12.11.2012 nabízela společnost Billa v provozovnách po celé ČR mixpack s výběrem lahvových piv Hubertus.
Od 26.6.2014 se objevila v Kácově novinka - světlé nealkoholické pivo Hubertus.

V červnu 2015 byly uvedeny na trh Pšeničné pivo a Vídeňský ležák, obě v 1 litrových PET lahvích.
Pivovar v roce 2015 zvýšil výstav o pětinu na téměř 33 000 hl. Rekordní nárůst umožnily nové trhy. Pivo z Kácova mířilo do jižních Čech a na jižní Moravu. Hlavní tuzemské odbytiště však měl pivovar na Kutnohorsku, v Posázaví a v Praze. Exportoval hlavně na Slovensko a začal pronikat i na britský a švédský trh. Na vývoz šlo do pěti procent celkového výstavu.

V listopadu 2015 z Havlíčkova Brodu přišel do Kácova nový sládek Pavel Pilař, když vystřídal předchozího Josefa Zvoníka.

Pivovar připravil od února 2016 novinkové speciální pivo – IPA.

Kácovský podnik zařadil do své distribuční sítě na jaře 2016 poslední zbývající české kraje a z regionálního pivovaru se stal pivovar s celostátní působností. Hubertus se v březnu 2016 čepoval ve více než pěti stovkách hospod a restauracích v rámci celé ČR.

V srpnu 2016 v pivovaru došli k názoru, že nestačí dělat jen dobré pivo, ale musí i dobře vypadat. Proto připravili zbrusu novou láhev.


Téhož roku uvařili speciální várku dvanáctky chmelenou čerstvým zeleným chmelem, k dostání byla od poloviny října 2016.

K příležitosti výročí 560 let od založení pivovaru byl vytvořen nový hořký ležák L. P. 1457, jehož receptura vycházela z tradičních postupů vaření piva v Kácově. Pivo se vyznačovalo především intenzivnější hořkostí a chmelovou vůní, kterých dosáhli zvýšením dávky chmelů Žatecký poloraný červeňák a Sládek při druhém a třetím chmelení. V prodeji v srpnu 2017.Na měsíc prosinec 2018 v Pivovaru Hubertus uvařili speciální ležák - polotmavý Bock 18° s obsahem alkoholu 8 %. Jednalo se o doposud nejsilnější zdejší pivo. Zrálo ve sklepě dva měsíce a na jeho výrobu bylo použito nezvykle velké množství sladu, naopak mnohem méně chmele než na obvyklé ležáky. Dominantní byla tudíž sladová chuť s mírnou hořkostí.

Od 15.2.2019 byl v prodeji nový 11° světlý ležák Hubertus – za studena chmelený. (alk.: 4,4 %). V tomto měsíci začali stáčet pivo do plechovek přímo v pivovaru. Nová linka zvládla až 3000 plechovek za hodinu.

V roce 2019 v pivovárku na břehu Sázavy uvařili ležák Märzen. Jednalo se o pivo s poměrně vyšší stupňovitostí (13°) a zároveň s vyšším obsahem alkoholu (5,2%). Ležák se vyznačoval krásnou jantarovou barvou, lehce oříškovou chutí a příjemnou hořkostí. Uvařen byl ze 4 druhů sladu a koupit se dal od 27. května 2019.Pivovar Hubertus přinesl v únoru 2020 další speciál – Ale. Svrchně kvašené pivo zlatavé barvy, které se vyznačovalo střední plností a příjemnou vyšší hořkostí. Pivo bylo charakteristické jemnou citrusovou vůní a chutí. Ale byl uvařen za použití 3 druhů sladu a 4 druhů amerických chmelů s největším zastoupením prémiového chmele Centennial. Alk.: 5,8 %.

Přestože měl posázavský pivovar během svého dlouhého života několikrát na mále a ještě ve druhé polovině minulého století chřadnul zcela opuštěný v zuboženém stavu, bez veškeré technologie, podařilo se jej v devadesátých letech nejen uchránit před demolicí, ale i opětovně rozbušit jeho pivovarské srdce, které tak s menší přestávkou bije dodnes.

| Autor: administrator | Vydáno dne 24. 02. 2021 | 2833 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 063 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

gold escort hatun adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli escort
gold escort bayan adana escort bayan çukurova escort bayan seyhan escort bayan yüreğir escort bayan adıyaman escort bayan besni escort bayan gölbaşı escort bayan kahta escort bayan afyon escort bayan bolvadin escort bayan dinar escort bayan sandıklı escort bayan aksaray escort bayan eskil escort bayan gülağaç escort bayan ortaköy escort bayan amasya escort bayan merzifon escort bayan suluova escort bayan taşova escort bayan ankara escort bayan çankaya escort bayan keçiören escort bayan yenimahalle escort bayan antalya escort bayan alanya escort bayan kepez escort bayan muratpaşa escort bayan ardahan escort bayan çıldır escort bayan göle escort bayan hanak escort bayan artvin escort bayan arhavi escort bayan borçka escort bayan hopa escort bayan aydın escort bayan efeler escort bayan nazilli escort bayan söke escort bayan balıkesir escort bayan altıeylül escort bayan edremit escort bayan karesi escort bayan bartın escort bayan amasra escort bayan kurucaşile escort bayan ulus escort bayan bayburt escort bayan aydıntepe escort bayan demirözü escort bayan bilecik escort bayan bozüyük escort bayan osmaneli escort bayan söğüt escort bayan bursa escort bayan gerede escort bayan göynük escort bayan mudurnu escort bayan çanakkale escort bayan biga escort bayan çan escort bayan gelibolu escort bayan çankırı escort bayan çerkeş escort bayan ılgaz escort bayan şabanözü escort bayan çorum escort bayan alaca escort bayan osmancık escort bayan sungurlu escort bayan diyarbakır escort bayan bağlar escort bayan kayapınar escort bayan yenişehir escort bayan düzce escort bayan akçakoca escort bayan gölyaka escort bayan kaynaşlı escort bayan edirne escort bayan ipsala escort bayan keşan escort bayan uzunköprü escort bayan erzincan escort bayan refahiye escort bayan tercan escort bayan üzümlü escort bayan erzurum escort bayan aziziye escort bayan palandöken escort bayan yakutiye escort bayan eskişehir escort bayan odunpazarı escort bayan sivrihisar escort bayan tepebaşı escort bayan gaziantep escort bayan nizip escort bayan şahinbey escort bayan şehitkamil escort bayan giresun escort bayan bulancak escort bayan espiye escort bayan tirebolu escort bayan gümüşhane escort bayan kelkit escort bayan kürtün escort bayan şiran escort bayan hatay escort bayan antakya escort bayan defne escort bayan iskenderun escort bayan ısparta escort bayan eğirdir escort bayan şarkikaraağaç escort bayan yalvaç escort bayan istanbul escort bayan bağcılar escort bayan esenyurt escort bayan küçükçekmece escort bayan izmir escort bayan bornava escort bayan buca escort bayan karabağlar escort bayan kahramanmaraş escort bayan dulkadiroğlu escort bayan elbistan escort bayan onikişubat escort bayan karabük escort bayan eskipazar escort bayan safranbolu escort bayan yenice escort bayan karaman escort bayan ayrancı escort bayan ermenek escort bayan sarıveliler escort bayan kars escort bayan kağızman escort bayan sarıkamış escort bayan selim escort bayan kastamonu escort bayan cide escort bayan taşköprü escort bayan tosya escort bayan kayseri escort bayan kocasinan escort bayan melikgazi escort bayan talas escort bayan kilis escort bayan elbeyli escort bayan musabeyli escort bayan polateli escort bayan kırıkkale escort bayan delice escort bayan keskin escort bayan yahşihan escort bayan kırklareli escort bayan babaeski escort bayan lüleburgaz escort bayan vize escort bayan kırşehir escort bayan çiçekdağı escort bayan kaman escort bayan mucur escort bayan kocaeli escort bayan darıca escort bayan gebze escort bayan izmit escort bayan konya escort bayan karatay escort bayan meram escort bayan selçuklu escort bayan kütahya escort bayan gediz escort bayan simav escort bayan tavşanlı escort bayan malatya escort bayan battalgazi escort bayan doğanşehir escort bayan yeşilyurt escort bayan manisa escort bayan akhisar escort bayan turgutlu escort bayan yunusemre escort bayan mardin escort bayan artuklu escort bayan kızıltepe escort bayan midyat escort bayan muğla escort bayan bodrum escort bayan fethiye escort bayan milas escort bayan nevşehir escort bayan avanos escort bayan gülşehir escort bayan ürgüp escort bayan nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bayan bor escort bayan çiftlik escort bayan ulukışla escort bayan ordu escort bayan altınordu escort bayan fatsa escort bayan ünye escort bayan osmaniye escort bayan bahçe escort bayan düziçi escort bayan kadirli escort bayan sakarya escort bayan adapazarı escort bayan akyazı escort bayan serdivan escort bayan samsun escort bayan atakum escort bayan bafra escort bayan ilkadım escort bayan sinop escort bayan ayancık escort bayan boyabat escort bayan gerze escort bayan sivaslı escort bayan şarkışla escort bayan suşehri escort bayan yıldızeli escort bayan tekirdağ escort bayan çerkezköy escort bayan çorlu escort bayan süleymanpaşa escort bayan tokat escort bayan erbaa escort bayan niksar escort bayan turhal escort bayan trabzon escort bayan akçaabat escort bayan araklı escort bayan ortahisar escort bayan uşak escort bayan banaz escort bayan eşme escort bayan sivaslı escort bayan van escort bayan erçiş escort bayan ipekyolu escort bayan tuşba escort bayan yalova escort bayan altınova escort bayan çiftlikköy escort bayan çınarcık escort bayan yozgat escort bayan akdağmadeni escort bayan sorgun escort bayan yerköy escort bayan zonguldak escort bayan çaycuma escort bayan devrek escort bayan ereğli escort bayan
escort gold escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj escort avanos masaj escort gülşehir masaj escort ürgüp masaj escort niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist