Novinky
Mapa činných pivovarů ČR:


Minipivovary vzniklé v roce 2021: Zdibský minipivovar, Minipivovar Petrovice, Luhačovice minipivovar Lázeňský, Pivovar Thrills Velké Pavlovice, Praha minipivovar Bad Flash, Seč minipivovar Počátky, Kladno-Kročehlavy minipivovar, Strážnice minipivovar Strážnický Slavjan, Cheb minipivovar Pivní skaut, Měšťanský minipivovar Soběslav, Choceň minipivovar, Ledeč nad Sázavou minipivovar Šepťák, Rodinný pivovárek Antonín Stará Paka, Uherské Hradiště minipivovar Orlovna, Pivovar Litoměřice, Baraba Český Těšín, Minipivovar EFI Brno.

Kvíz: Minipivovary roku 2020
vstupte >>>

Kvíz: Velké pivovary
vstupte >>>

Kvíz: Interiéry restauračních minipivovarů
vstupte >>>

KVÍZ: Minipivovarský místopis
vstupte >>>

Pivovarské zajímavosti
- Odkud vzal bílovecký minipivovar své jméno
- Jak vznikl Pivovar Nová sladovna
- Proč byl uzavřen ostravský Strassmannův pivovar
- Proč byl v 19. století vydrancován královédvorský pivovar
- Pivní značka Novopramen
- Kde se vařilo Velkopražské pivo

»»» další článkyPříběhy znovuzrozených pivovarů - Dalešice *


Na konci devadesátých let stačilo už jen velmi málo k demolici nefungujícího dalešického pivovaru. Je zřejmé, že kdyby si v roce 1980 režisér Jiří Menzel, se svým štábem vybral pro natáčení Postřižin jiný areál, nebo film zapadl v archivu, mohlo být všechno jinak.

První zmínka o existenci pivovaru je datována k roku 1609, kdy panství vlastnil Jiří z Náchoda. Nejstarší částí současného komplexu budov pocházejí z období raného baroka, tj. ze 17. století. Jednalo se o malý pivovar, kde veškerá činnost probíhala ručně a uvařené pivo bylo vypito jen v rámci vlastního panství.

V roce 1882 koupil celé dalešické „zboží“ rakousko-uherský podnikatel baron Anton Dreher jako svoji první investici v českých zemích. Pivovar byl ihned významně rozšířen a zmodernizován, přistavěli novou varnu a lednici. Byl zaveden průmyslový způsob vaření piva a sladování. Technické vymoženosti z větší části fungovaly průběžně až do 70. let 20. století.

V této době tedy vznikla charakteristická budova s oběma komíny, která dodnes tvoří jednu z dominant městečka. V držení Dreherovy rodiny zůstalo panství až do první pozemkové reformy v 1. polovině 20. let 20. století. Ve vlastní režii provozoval Dreher pivovar jen do roku 1877. Poté si celý provoz pronajal sládek Kittl, v letech 1889-1900 byl nájemcem Josef Uchytil a po jeho smrti jeho bratr Rudolf.

Po roce 1925 fungoval podnik jako Družstevní pivovar a sodovkárna. Za socialismu byl pivovar zestátněn a organizačně začleněn do národního podniku Jihomoravské pivovary Brno jako provoz závodu 03 - Znojmo.Pivovar tehdy dosahoval svého maximálního výstavu 25 - 30 tis. hl za rok a vařil světlé výčepní 10%, světlý ležák 12% a černý granát 15%. Nemožnost dalšího zvyšování výroby zejména z důvodu nedostatku vody, přestárlosti a poškození technologie vedlo k rozhodnutí o uzavření tohoto provozu. Dne 19. srpna 1977 byla uvařena poslední várka. Krátkou chvíli ještě pivovar sloužil jako velkosklad znojemského piva.

V květnu roku 1980 prožil objekt patrně nejslavnější období své historie. Exteriéry i interiéry využil režisér Jiří Menzel k natočení slavného filmu Postřižiny na motivy povídek Bohumila Hrabala.

Další osudy areálu nebyly nejšťastnější.Hospodářskou smlouvou o převodu správy národního majetku ze dne 30. 6.1982 byly budovy převedeny na MNV Dalešice. Záměrem bylo vybudovat v objektu "kanceláře a provozní prostory. V roce 1986 MNV Dalešice žádá o bezúplatný převod "přebytečného" areálu na JZD 9. květen v Hrotovicích.

Dne 1. 11. 1991 schválila členská schůze ZD prodej budov společnosti DORS s.r.o. Brno, která je využila jako zástavu Pragobance Praha za úvěr společnosti ZMK, a.s. Firma nechala v roce 1994 provést některé demoliční práce, nikomu nic nezaplatila a byla zlikvidována.

Dalších 6 let pivovar nezadržitelně chátral, zarůstal náletovými dřevinami, stal se zdrojem stavebního materiálu i terčem vandalství.

V roce 1999 ho v opakované dražbě získala třebíčská firma Archatt Památky s.r.o..

Majitelé si v první fázi s budovami nevěděli rady, zhruba rok řešili, co s nimi dále. Nakonec se dohodli, že obnoví výrobu piva a areál upraví jako turistickou atrakci. Do obnovy areálu se pustili noví vlastníci na začátku roku 2001.

Objekt byl v hrozném stavu. Musely být opraveny sklepy, krovy, přípojka vody, kanalizace, plynu i elektřiny.Okolní pozemky pronajala obec. Při rekonstrukci se snažili zachovat původní ráz pivovaru a jeho technické skvosty - původní varna s kotlem z roku 1870, parní stroj, parní výtah.

Stav stavebních úprav zdejšího pivovaru byl dne 4. dubna 2002 předmětem předkolaudačního jednání. Vše pozdržela firma, která měla na starost zabudování technologie. Proto museli majitelé přistoupit k rozhodnému kroku a s firmou, která nedodržovala dojednané závazky, rozvázat smlouvu a na její místo nastoupila firma nová.

Petropavlovskou pouť v Dalešicích dne 29. června 2002 zpestřil Den otevřených dveří tamního pivovaru. Během prohlídky došlo k menšímu vaření piva, první oficiální výstav byl však doslova na spadnutí.
První pokusné várky se rozhodli majitelé pivovaru uskutečnit 19. srpna 2002. Na zařízení se zaučoval mladý sládek Jiří Kotýnek. Jednalo se o várky, které měly za cíl vyzkoušet technologii a zjistit, jaký poměr surovin se stane pro dalešické pivo nejoptimálnější.

Pivovar bral vodu z vlastní studny 25 hluboké, kvasnice z poličského pivovaru, slad z Rajhradu, chmel používal Žatecký červeňák. Kapacita varny byla 6 000 hl ročně, kapacita spilky byla 4 500 hl ročně.

Po pětadvaceti dlouhých letech mohli návštěvníci poprvé ochutnat dne 6. října 2002 pivo z obnoveného pivovaru – světlou desítku. Dvanáctka ještě zrála.

První týden v listopadu 2002 se dalešické pivo objevilo ve čtyřech provozovnách na Třebíčsku a okolí ochutnat nové dalešické pivo. V úmyslu bylo pro nová piva využít značky Pepin a Francin, jenže ty už byly zaregistrované nymburským pivovarem. Premiéru na velké akci si pivovar odbyl na VIII. ročníku Třebíčských pivních slavnostech 23.-24. května 2003.

Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví mohli zájemci poprvé navštívit dne 28. června 2003. Ke zhlédnutí bylo dobové technické vybavení včetně varny, parního stroje a sladovnické věže, expozici mapující historii obce i pivovaru a originální kostýmy ze slavného filmu.Ceny piva v pivovarské restauraci byly v březnu 2004: světlá 11% za 15 Kč a světlá a tmavá 13% za 20 Kč.

V dubnu 2004 bylo možné dalešické pivo ochutnat i v Brně v hospůdce První linie ( 11° světlé za 21 Kč a 13° tmavé za 29 Kč)

Pivovar v roce 2003 uvařil 1500 hl světlého i tmavého piva. Pivo se prodávalo jen v sudech, zatím ho odebíralo asi 15 hospod v okolních obcích, v Třebíči a také čtyři hospody v Brně.

Majitelé každé léto zpestřovali nejrůznějšími akcemi, oživujícími slavnou minulost. V areálu se v zimě uskutečnila zabijačka, lidé se tu sešli během silvestrovské noci.

V únoru 2005 zde vařil sládek Zdeněk Reska. Pivo se točilo v sedmnácti hospodách v regionu.

Na jarní dny roku 2006 připravil pivovar polotmavou dvanáctku Májový ležák. V Brně se v první polovině roku 2006 objevily dva nové dalešické restauranty Zelená kočka. V září 2006 pivovar vařil 11° světlý ležák, 12° polotmavý ležák, 13° světlý speciál a 13° tmavý speciál, šlo pouze sudového piva.

V březnu 2007 pivovar procházel značnou proměnou. Pracovali tu řemeslníci i těžké stroje. Severní strana byla totiž o půl metru výš než jižní. Terén se proto musel srovnat.

Kdo by si nepamatoval onu slavnou scénu z filmu Postřižiny. Paní správcová Magda Vášáryová přijede na kole s ostříhanými vlasy. Její muž Jiří Schmitzer ji za to vyplatí hadičkou od pumpičky přes nohavičkové kalhotky. A právě takové spodní prádlo začal prodávat pivovar. Potřebovali nějaký originální dárkový předmět. Kalhotky byly přesnou kopií těch filmových. Pivovar v roce 2007 uvařil 2 400 hl piva, což bylo skoro o pětinu větší množství než v předchozím roce.

Postupně se také rozvíjela síť partnerských restaurací. Kromě pivovaru se místní pivo čepovalo v šesti brněnských hospodách, v Rapoticích, Žďáru nad Sázavou, Lažánkách a Znojmě. Samotný pivovar v roce 2007 navštívilo zhruba 100 000 lidí. Kromě turistů mezi nimi byli i účastníci podnikových akcí.

Obnova technologií v roce 2011 se týkala varny i přípravy a skladování surovin. Zastaralý systém chlazení v pivovarských sklepích byl kompletně nahrazen a zvýšila se ležácká kapacita. Pivovar dne 19. srpna 2013 slavil 11. výročí znovuobnovení provozu od roku 1977. Speciálně pro tuto příležitost obohatil sládek pivní sortiment o limitovanou edici jubilejního piva, Dalešického Wienera, za studena chmelené dvanáctky.Od 2.2. 2015 byl na čepu speciál Dreher - extra hořký ležák 12°, kterému hořkost propůjčila vysoká dávka čistě žateckých chmelů. Ke svatomartinské huse uvařil zdejší sládek v roce 2015 pivo Bock speciál 16 %. Pivovar vyrobil v roce 2015 sedm a půl tisíci hektolitrů piva, což bylo meziročně o tisíc hektolitrů více. Ve spotřebě vedla Dalešická jedenáctka (80 %), poté byla Dalešická májová třináctka (13 %). Černého piva Fledermaus se v roce 2015 vyrobilo 300 hl. Zbývajících 225 hektolitrů připadlo na příležitostná piva.

Velkou investicí roku 2015 byla nová myčka sudů a stáčecí stroj piva do sudů. Přibylo dalších deset nových restaurací, které čepovaly Dalešické pivo. Velký zájem turistů, cyklistů a návštěvníků o stáčená piva přiměl pivovar k plnění piva do skleněných lahví.

Od 29.10.2016 návštěvníci zaznamenali nový speciál na čepu v Pivovarské restauraci. Byla to světlá dvanáctka Věrtel. Speciální várka byla uvařena z čerstvě sklizeného hlávkového chmele ze žatecké oblasti.

Na konec roku 2016 opět uvařili něco pro zahřátí těla a ducha v chladných zimních večerech – Bock světlý speciál 16 %.V lednu 2017 nabízeli světlý speciál 16% Bock barrique. Nechali ho uležet na speciálně vypáleném dubovém dřevě, čímž získal navíc jemné vanilkové aroma a chuť. Dne 2.5.2017 v Dalešicích točili speciál – Dallas, american lager. Díky světlému sladu a třem americkým aromatickým odrůdám chmele, vyniklo v pivu aroma citrusů s nádechem tropického ovoce a výraznější hořkost vyvážená sladovým tělem. (chmely Chinook, Citra, Amarillo. obsah alkoholu: 5 % obj.).

Na oslavu patnáctiletého výročí obnovení výroby uvařili speciál Bohemie 12%. Byl to světlý ležák, pro jehož chmelení vybrali pouze českou odrůdu chmele Bohemie. Dochmelení za studena v ležáckém sklepě zvýraznilo její jedinečné chmelově kořeněné aroma a chuť.

Dalešický Osvald byla „Cyklistická“ desítka. Nesla své jméno po Karlu Osvaldovi, významném šlechtiteli chmele z období první republiky, který dal základ specializovanému chmelařskému výzkumu.

První pivní novinka roku 2018 byl Tadeáš, světlý speciál 14 %. Šlo o pivo výrazné ušlechtilé hořkosti po čtyřech odrůdách českého chmele. Mok byl pojmenován na počest Tadeáše Hájka z Hájku (1525–1600). V březnu 2018 se čepovalo pivo Märzen 14 %, polotmavý speciál. Díky použitým sladům mělo pivo jemně praženou chuť a měděnou barvu, díky německým odrůdám chmele kořenitou hořkost.

Dalešický sládek Ladislav Němeček v roce 2018 uvařil hned tři varianty jednoho piva Viridus 12% (z čerstvě česaného hlávkového chmele). Do světa šlo v pořadí: Žatecký poloraný červeňák, Premiant a Sládek.Na konci devadesátých let stačilo už jen velmi málo k demolici nefungujícího dalešického pivovaru. Je zřejmé, že kdyby si v roce 1980 režisér Jiří Menzel, se svým štábem vybral pro natáčení Postřižin jiný areál, nebo film zapadl v archivu, mohlo být všechno jinak. A tak slavnému snímku a několika nadšencům můžeme být vděční za to, že pivo uvařené v Dalešicích opět ochutnáme.zdroj: Ing. arch. Petr Řehořka

| Autor: administrator | Vydáno dne 17. 06. 2021 | 1453 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Ze světa
Mapa historických pivovarů

Pivovary činné na území Čech, Moravy a Slezska v 19.století. Zatím je lokalizováno 816 provozů. »»» vstupte
Galerie pivních etiketPrávě je zde 14 063 etiket českých pivovarů. Nově přidané etikety zde. >>>

Galerie přepravek Jirky Pertlíka


Je zde 157 originálních snímků. »»» vstupte do galerie

Tácky pivovarů


»»» galerie tácků českých pivovarů

gold escort hatun adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli escort
gold escort bayan adana escort bayan çukurova escort bayan seyhan escort bayan yüreğir escort bayan adıyaman escort bayan besni escort bayan gölbaşı escort bayan kahta escort bayan afyon escort bayan bolvadin escort bayan dinar escort bayan sandıklı escort bayan aksaray escort bayan eskil escort bayan gülağaç escort bayan ortaköy escort bayan amasya escort bayan merzifon escort bayan suluova escort bayan taşova escort bayan ankara escort bayan çankaya escort bayan keçiören escort bayan yenimahalle escort bayan antalya escort bayan alanya escort bayan kepez escort bayan muratpaşa escort bayan ardahan escort bayan çıldır escort bayan göle escort bayan hanak escort bayan artvin escort bayan arhavi escort bayan borçka escort bayan hopa escort bayan aydın escort bayan efeler escort bayan nazilli escort bayan söke escort bayan balıkesir escort bayan altıeylül escort bayan edremit escort bayan karesi escort bayan bartın escort bayan amasra escort bayan kurucaşile escort bayan ulus escort bayan bayburt escort bayan aydıntepe escort bayan demirözü escort bayan bilecik escort bayan bozüyük escort bayan osmaneli escort bayan söğüt escort bayan bursa escort bayan gerede escort bayan göynük escort bayan mudurnu escort bayan çanakkale escort bayan biga escort bayan çan escort bayan gelibolu escort bayan çankırı escort bayan çerkeş escort bayan ılgaz escort bayan şabanözü escort bayan çorum escort bayan alaca escort bayan osmancık escort bayan sungurlu escort bayan diyarbakır escort bayan bağlar escort bayan kayapınar escort bayan yenişehir escort bayan düzce escort bayan akçakoca escort bayan gölyaka escort bayan kaynaşlı escort bayan edirne escort bayan ipsala escort bayan keşan escort bayan uzunköprü escort bayan erzincan escort bayan refahiye escort bayan tercan escort bayan üzümlü escort bayan erzurum escort bayan aziziye escort bayan palandöken escort bayan yakutiye escort bayan eskişehir escort bayan odunpazarı escort bayan sivrihisar escort bayan tepebaşı escort bayan gaziantep escort bayan nizip escort bayan şahinbey escort bayan şehitkamil escort bayan giresun escort bayan bulancak escort bayan espiye escort bayan tirebolu escort bayan gümüşhane escort bayan kelkit escort bayan kürtün escort bayan şiran escort bayan hatay escort bayan antakya escort bayan defne escort bayan iskenderun escort bayan ısparta escort bayan eğirdir escort bayan şarkikaraağaç escort bayan yalvaç escort bayan istanbul escort bayan bağcılar escort bayan esenyurt escort bayan küçükçekmece escort bayan izmir escort bayan bornava escort bayan buca escort bayan karabağlar escort bayan kahramanmaraş escort bayan dulkadiroğlu escort bayan elbistan escort bayan onikişubat escort bayan karabük escort bayan eskipazar escort bayan safranbolu escort bayan yenice escort bayan karaman escort bayan ayrancı escort bayan ermenek escort bayan sarıveliler escort bayan kars escort bayan kağızman escort bayan sarıkamış escort bayan selim escort bayan kastamonu escort bayan cide escort bayan taşköprü escort bayan tosya escort bayan kayseri escort bayan kocasinan escort bayan melikgazi escort bayan talas escort bayan kilis escort bayan elbeyli escort bayan musabeyli escort bayan polateli escort bayan kırıkkale escort bayan delice escort bayan keskin escort bayan yahşihan escort bayan kırklareli escort bayan babaeski escort bayan lüleburgaz escort bayan vize escort bayan kırşehir escort bayan çiçekdağı escort bayan kaman escort bayan mucur escort bayan kocaeli escort bayan darıca escort bayan gebze escort bayan izmit escort bayan konya escort bayan karatay escort bayan meram escort bayan selçuklu escort bayan kütahya escort bayan gediz escort bayan simav escort bayan tavşanlı escort bayan malatya escort bayan battalgazi escort bayan doğanşehir escort bayan yeşilyurt escort bayan manisa escort bayan akhisar escort bayan turgutlu escort bayan yunusemre escort bayan mardin escort bayan artuklu escort bayan kızıltepe escort bayan midyat escort bayan muğla escort bayan bodrum escort bayan fethiye escort bayan milas escort bayan nevşehir escort bayan avanos escort bayan gülşehir escort bayan ürgüp escort bayan nevşehir masaj avanos masaj gülşehir masaj ürgüp masaj niğde escort bayan bor escort bayan çiftlik escort bayan ulukışla escort bayan ordu escort bayan altınordu escort bayan fatsa escort bayan ünye escort bayan osmaniye escort bayan bahçe escort bayan düziçi escort bayan kadirli escort bayan sakarya escort bayan adapazarı escort bayan akyazı escort bayan serdivan escort bayan samsun escort bayan atakum escort bayan bafra escort bayan ilkadım escort bayan sinop escort bayan ayancık escort bayan boyabat escort bayan gerze escort bayan sivaslı escort bayan şarkışla escort bayan suşehri escort bayan yıldızeli escort bayan tekirdağ escort bayan çerkezköy escort bayan çorlu escort bayan süleymanpaşa escort bayan tokat escort bayan erbaa escort bayan niksar escort bayan turhal escort bayan trabzon escort bayan akçaabat escort bayan araklı escort bayan ortahisar escort bayan uşak escort bayan banaz escort bayan eşme escort bayan sivaslı escort bayan van escort bayan erçiş escort bayan ipekyolu escort bayan tuşba escort bayan yalova escort bayan altınova escort bayan çiftlikköy escort bayan çınarcık escort bayan yozgat escort bayan akdağmadeni escort bayan sorgun escort bayan yerköy escort bayan zonguldak escort bayan çaycuma escort bayan devrek escort bayan ereğli escort bayan
escort gold escort adana escort çukurova escort seyhan escort yüreğir escort adıyaman escort besni escort gölbaşı escort kahta escort afyon escort bolvadin escort dinar escort sandıklı escort aksaray escort eskil escort gülağaç escort ortaköy escort amasya escort merzifon escort suluova escort taşova escort ankara escort çankaya escort keçiören escort yenimahalle escort antalya escort alanya escort kepez escort muratpaşa escort ardahan escort çıldır escort göle escort hanak escort artvin escort arhavi escort borçka escort hopa escort aydın escort efeler escort nazilli escort söke escort balıkesir escort altıeylül escort edremit escort karesi escort bartın escort amasra escort kurucaşile escort ulus escort bayburt escort aydıntepe escort demirözü escort bilecik escort bozüyük escort osmaneli escort söğüt escort bursa escort gerede escort göynük escort mudurnu escort çanakkale escort biga escort çan escort gelibolu escort çankırı escort çerkeş escort ılgaz escort şabanözü escort çorum escort alaca escort osmancık escort sungurlu escort diyarbakır escort bağlar escort kayapınar escort yenişehir escort düzce escort akçakoca escort gölyaka escort kaynaşlı escort edirne escort ipsala escort keşan escort uzunköprü escort erzincan escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort erzurum escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort eskişehir escort odunpazarı escort sivrihisar escort tepebaşı escort gaziantep escort nizip escort şahinbey escort şehitkamil escort giresun escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort gümüşhane escort kelkit escort kürtün escort şiran escort hatay escort antakya escort defne escort iskenderun escort ısparta escort eğirdir escort şarkikaraağaç escort yalvaç escort istanbul escort bağcılar escort esenyurt escort küçükçekmece escort izmir escort bornava escort buca escort karabağlar escort kahramanmaraş escort dulkadiroğlu escort elbistan escort onikişubat escort karabük escort eskipazar escort safranbolu escort yenice escort karaman escort ayrancı escort ermenek escort sarıveliler escort kars escort kağızman escort sarıkamış escort selim escort kastamonu escort cide escort taşköprü escort tosya escort kayseri escort kocasinan escort melikgazi escort talas escort kilis escort elbeyli escort musabeyli escort polateli escort kırıkkale escort delice escort keskin escort yahşihan escort kırklareli escort babaeski escort lüleburgaz escort vize escort kırşehir escort çiçekdağı escort kaman escort mucur escort kocaeli escort darıca escort gebze escort izmit escort konya escort karatay escort meram escort selçuklu escort kütahya escort gediz escort simav escort tavşanlı escort malatya escort battalgazi escort doğanşehir escort yeşilyurt escort manisa escort akhisar escort turgutlu escort yunusemre escort mardin escort artuklu escort kızıltepe escort midyat escort muğla escort bodrum escort fethiye escort milas escort nevşehir escort avanos escort gülşehir escort ürgüp escort nevşehir masaj escort avanos masaj escort gülşehir masaj escort ürgüp masaj escort niğde escort bor escort çiftlik escort ulukışla escort ordu escort altınordu escort fatsa escort ünye escort osmaniye escort bahçe escort düziçi escort kadirli escort sakarya escort adapazarı escort akyazı escort serdivan escort samsun escort atakum escort bafra escort ilkadım escort sinop escort ayancık escort boyabat escort gerze escort sivaslı escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort tekirdağ escort çerkezköy escort çorlu escort süleymanpaşa escort tokat escort erbaa escort niksar escort turhal escort trabzon escort akçaabat escort araklı escort ortahisar escort uşak escort banaz escort eşme escort sivaslı escort van escort erçiş escort ipekyolu escort tuşba escort yalova escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort yozgat escort akdağmadeni escort sorgun escort yerköy escort zonguldak escort çaycuma escort devrek escort ereğli

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR Tento web je archivován ve WebArchivu, je zkatalogizován a zařazen do České národní bibliografie a do online katalogu Národní knihovny ČR.

Copyright © Pivovary.Info 1999 - 2021

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím Web site powered by phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. TOPlist